Šlehačka bývá častou součástí mnoha sladkých teček po vynikajícím obědě, ale také pohoštění na oslavách a při dalších slavnostních příležitostech. Co když se ale rozhodnete pozvat svoje hosty třeba na chatu, kde jsou možnosti přípravy slavnostnějších pokrmů velmi omezené?
Nemusíte zoufat, i pro tyto příležitosti se najde opravdu snadné řešení. Šlehačka bude za pár minut stejně vynikající jako v dobré restauraci.
Proběhla anketa Receptáře!
Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.
Další inspiraci načerpáte také na youtube ve videu od Taste of Home:
Chce to jen zavařovačku
Co tedy budeme potřebovat? Skutečně nic jiného, než kelímek smetany ke šlehání, šroubovací zavařovací sklenici a lžičku moučkového cukru. O nic dalšího se již starat nemusíme. Je zřejmé, že postup bude stejně jednoduchý, jak se už nyní zdá.
Smetanu – nejlépe 40%, kterou můžeme v obchodech také sehnat (ale postačí i běžná 33%) – zkrátka nalijeme do zavařovací sklenice, přidáme lžičku moučkového cukru, dobře uzavřeme a pak už bude vše jen v našich rukou. A to doslova.
Stačí pár minut
Během několika minut, kdy si vyzkoušíme práci barmana se šejkrem, vyšleháme rychlými pohyby sklenicí šlehačku do ideální konzistence. Výhodou tohoto systému je možná průběžná kontrola stavu a tuhosti zlatého hřebu celé hostiny.
Jistě se vám podaří na výbornou a hosté se nebudou stačit divit, jak jste něco podobného zvládli i ve velmi skromných podmínkách. Ostatně stejnou metodu lze s úspěchem využít kdekoliv, doma zase pro změnu ušetří zdlouhavé mytí šlehací mísy, metel od robota a dalšího vybavení. Jednoduše vypláchnete sklenici a bude uklizeno. Není to vynikající nápad?
Chlad je důležitý
Pokud byste se ale přece jen rozhodli k tradičnějšímu způsobu přípravy šlehačky, bude dobré pamatovat si několik základních rad, které pomohou k té nejlepší konzistenci výsledného produktu.
Jednou z nejdůležitějších zásad je používat k přípravě šlehačky chladnou mísu i šlehač. Na její kvalitu a tuhost má totiž vliv hlavně tuk, který je schopen vázat bublinky vzduchu a tím ozdobu našich zákusků učiní neodolatelnou a hlavně kvalitně připravenou.
Dejte mísu do mrazáku
Pokud je to tedy jen trochu možné, vložte mísu i metly před šleháním na chvíli do lednice nebo mrazáku. Z tohoto důvodu je ideální používat mísu kovovou nebo alespoň skleněnou.
Plastová nádoba tolik chladu nepojme a velmi rychle se zahřívá. Stejně tak i samotná smetana by měla zůstat až do poslední chvíle v chladu.
Kdy je šlehačka hotová?
Chcete-li dosáhnout při přípravě šlehačky skutečné dokonalosti, musíte se naučit odhadnout správný okamžik, kdy je hotová “tak akorát”. Aby byla skutečně tuhá a vydržela v požadovaném tvaru i po nazdobení dortu, bude její šlehání trvat i několik minut.
O tom, že je hotovo, se přesvědčíte jednoduše. Když vytáhnete metly z mísy a otočíte je, šlehačka, která na nich ulpěla, se bez problémů udrží a nebude padat ani měnit tvar. Jenomže stejně jako v jiných případech, i zde všechno musí mít svoji míru.
Pokud bychom neodhadli ten správný okamžik a smetanu přešlehali, bude konzistencí i chutí připomínat spíše máslo, a to určitě nechceme. Pusťme se tedy do toho a můžeme si jen popřát dobrou chuť a hostům potěšení z vynikajícího a překvapivého pohoštění.
Zdroje: irecept.cz, www.jidloaradost.ambi.cz