Snídat, či nesnídat?

V odpovědi na tuto otázku nemají jasno ani odborníci. Rozhodně není dobré záměrně vynechávat jídlo během dne ve snaze zhubnout. Pokud ale nemůžete snídat hned po probuzení, ale raději snídáte například v práci, není to nic proti ničemu. Inspirujte se několika skvělými snídaněmi a dopřejte svému tělu ranní porci energie a bílkovin!

Jde to i jednoduše

Lahodná snídaně je skvělý start dne. Ne všichni se ale donutí si snídani připravit. Buď ráno nestíhají, anebo snídani nechávají až na cestu do práce a doufají, že se jim podaří rychlou krmi ulovit někde ve stánku. To je ale škoda, protože se většina lidí odbyde jen sladkým koláčem, po kterém zákonitě přijde po pár minutách ukrutný hlad.

Příprava snídaně nemusí být složitá, ani časově náročná, podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

K tomu, abyste ze snídaně dostali maximum, je dobré dodržovat základní pravidlo. Musejí být na talíři zastoupeny všechny tři makroživiny. Dbejte na to, aby snídaně obsahovala kvalitní bílkovinu. Je jedno, jestli živočišného nebo rostlinného původu. V ideálním případě je střídejte. Také zdravé tuky. Ty najdete v olivovém oleji, ořechách, ale výrazným zdrojem mohou být třeba i sýry nebo vaječný žloutek. A v neposlední řadě nezapomeňte na komplexní sacharidy, tedy ty, které tělo rozkládá postupně, tudíž vám po nich nevyletí glykemie ihned do astronomických výšek.

Avokádo jako zdroj energie

Na začátek začněte něčím jednodušším. Příprava je rychlá a nezabere víc než pár minut času. Připravte si avokádový toast s vejcem. Avokádo je skvělým zdrojem zdravých tuků, vejce zase nabité bílkovinami, vitaminy a minerály.

Jako podklad volte kvalitní kváskový chléb, popřípadě celozrnný toast. Na nepřilnavou pánev rozklepněte vejce a nechte volské oko smažit. Mezitím si připravte toust. Můžete nasucho, anebo s kapkou olivového oleje. Čtvrtku avokáda nakrájejte na tenké plátky nebo rozmačkejte v misce s trochou soli a pár kapkami citronové šťávy.

Mezitím bude nejspíš vejce už připravené, podle toho, jak máte rádi tekutý žloutek. Plátek chleba namažte tenkou vrstvou lučiny, na ni navrstvěte avokádo a jako poslední přijde na chléb vejce. Osolte, opepřete a ozdobte bylinkou nebo výhonky.

Ovesné vločky pro chladnější dny

V teplých dnech mnohem větší parádu udělá slaná snídaně s porcí zeleniny, v těch chladnějších zase teplá ovesná kaše. Vločky si můžete připravit už den předem. Namočte porci vloček do vlažné vody a nechejte přes noc odstát.

Ráno ohřejte trochu mléka, přidejte do něj skořici, vločky s ním smíchejte a chvíli na plotýnce zahřívejte. Kaši dolaďte skyrem, který je skvělým zdrojem bílkovin, anebo přidejte tvaroh. Ozdobte bobulovitým ovocem a hrstkou mandlí. Osladit můžete lžičkou medu.

Uplavaná omeleta

Dobré je do jídelníčku dostat i dostatek ryb. Jsou zdrojem bílkovin a prospěšných omega 3 mastných kyselin. Připravte si tak lahodnou nadýchanou omeletu s plátky uzeného lososa. Omeletu připravte ze dvou vajec. Prošlehejte je a vlijte na nepřilnavou pánev. Teprve až tam vejce jsou, pomalu ji zahřívejte.

Vejce promíchejte, aby získala nadýchanou strukturu. Jakmile začínají mít povědomou omeletovou strukrutu, zasypejte je lžičkou kapary, poklaďte uzeným lososem a jarní cibulkou. Přeložte a podávejte s plátkem kváskového čerstvého chleba a třeba polníčkovým salátem.

Jak se pozná les, kde zaručeně rostou houby? „Stoprocentní jistotu nemáte nikdy,“ říká v novém podcastu iReceptář do ucha Markéta Vlčková. Pusťte si ho ZDE:

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.eatingwell.com, aktin.cz/recepty