Zdroje: cs.wikipedia.org, www.italiankitchenconfessions.com

Umíte připravit špagety Carbonara?

Italská kuchyně je vyhlášená a každý si ji okamžitě spojí s pizzou nebo oblíbenými těstovinami. Důležité je vědět, že i v případě pizzy nebo těstovin je méně často více. Kvalitní a čerstvé suroviny hrají vždy prim a nemusí jich být kopec, abyste si vychutnali skvělé spojení jen několika pár ingrediencí.

Stejně tak to platí u těstovin Carbonara. Základem je především kvalitní uzenina, musí se to však také umět.

Jak na jednoduché a vynikající špagety vám prozradí Roman Paulus v tomto krátkém videopříspěvku.

Zdroj: Youtube

Carbonara: Spoléhejte na kvalitní suroviny

Není to žádné kouzlo, přece ale mnozí neumí připravit špagety jen s několika přísadami, jakými jsou uzenina nebo slanina, sýr typu pecorino či parmazán, olivový olej, žloutky a česnek. Tento typ jídla nepotřebuje ani žádné speciální bylinky nebo koření, docela stačí jen pepř a sůl.

Nač si dát pozor? Základem jsou dobré nepřevařené špagety. Ne každému vyhovuje ono „al dente“, nicméně tužší jsou lepší než zcela rozměklé. Ač se může zdát, že olej je zcela nepodstatný, uvidíte, že používání kvalitního olivového oleje dodá jídlu docela jinou chuť. Můžete namítnout, že se olivový olej rychleji přepaluje a je drahý, nicméně na přípravu není nutné ani jeho veliké množství, ani zahřívání na vysokou teplotu.

Carbonara se neobejde bez sýra ani uzeniny

Sýry a uzeniny jsou i u nás velice dobré, ale chuť těstovin Carbonara eidamem a salámem nedoženete. Rozhodně si s jejich pomocí připravíte chutné jídlo, ale Carbonara skutečně vyžaduje své. Ovčí sýr pecorino i parmský sýr z kravského mléka Parmigiano-Reggiano čili parmezán jsou výrazné sýry, kterých není nutné velké množství. Právě proto, že jsou aromatické a razantní, stačí jen troška jemných hoblinek, které se s pokrmem krásně spojí.

Šéfkuchař Paulus použil sýr Grana Padano, který je z kravského mléka a používá se nejen do italských těstovinových jídel, ale i do salátů nebo k masům.

Klasikou mezi uzeninami vhodnými k přípravě carbonary je pancetta, kterou ve specializovaných obchodech s lahůdkovým zbožím můžete najít také jako ventresca di maiale. Je to slanina z bůčku, která vás může zmást různými názvy. Pancetta arrotolata je kulatá, zatímco stesa je plochá, uzenou najdete pod označením affumicata.

Související články