Zdroje: apetitonline.cz, toprecepty.cz, fresh.iprima.cz

Dříve se na Vánoce dodržovalo mnohem více tradic než nyní. Už jen málokdo se odhodlá k lití olova, pouštění lodiček ze skořápek z vlašských ořechů, anebo například házení střevícem. A stejně tak jako se vytratily dávné tradice, ze slavnostních tabulí zmizely i nejrůznější sváteční pokrmy. Třeba takový kapr načerno či vánoční muzika. Jenže zatímco na kaprovi si spousta lidí zkrátka nepochutná, muzika si rychle získá přízeň všech. A tak se vyplatí její tradici obnovit.

Co je vánoční muzika

Je dost možné, že jste o tomto dezertu ani nikdy neslyšeli. Pamatovat si jej možná budou ještě starší generace, i ty na něj ale už pravděpodobně pozapomněly. Přitom před několika desítkami let bývala vánoční muzika vskutku populární.

Jde prakticky o ovocný kompot, který se spíše podobá sladké omáčce. Součástí muziky je spousta ovoce, přidávají se do ní rozinky, ořechy i další komponenty, které se často lišily na základě toho, v jakém kraji se muzika připravovala. Této sladké dobrotě se také říkalo například vocet, odvárka či Tomáškový kompot. Poslední označení pak pravděpodobně vycházelo z toho, že se muzika připravovala 21. prosince, tedy na Tomáše, aby se do Štědrého dne krásně uležela.

Vánoční muzika se podávala na konci štědrovečerní večeře jako dezert a servírovala se společně s vánočkou, která se do ní namáčela.

Staročeská vánoční muzika

Na úplném začátku přípravy si dejte do hrnce 400 gramů sušeného ovoce. Může jít o jablka, švestky, hrušky i třeba meruňky. Zkrátka použijte takové ovoce, které máte rádi. Pak ovoce zalijte studenou vodou tak, aby bylo ponořené, a nechte jej pár hodin odpočívat, aby změklo. Do hrnce následně přidejte 1 svitek skořice, 1 hvězdičku badyánu a 1/2 lžičky hřebíčku. Hřebíček raději zabalte do čistého plátýnka, aby se dal později snadno vyjmout.

Oloupejte škrabkou půlku omytého citronu a proužky taktéž přidejte do hrnce. Pak přiveďte obsah hrnce k varu, stáhněte plamen a vařte tak dlouho, dokud nebude ovoce opravdu měkké. Až se tak stane, vyndejte z hrnce veškeré koření i kůru z citronu a všechno ostatní rozmixujte na kaši. Ta bude s největší pravděpodobností velmi řídká, a tak ji zahustěte podle potřeby a požadované konzistence nastrouhaným perníkem. Nakonec do kaše vmíchejte 1 hrst rozinek, 1 hrst loupaných mandlí a asi 2 lžíce rumu. Pak kaši uložte do chladu.

Při servírování muziku rozdělte do několika pohárů a ozdobte ji například šlehačkou a sušenými jablky. Podávejte s vánočkou.

Muzika nejen na Štědrý den

Muziku si lze připravit i do zásoby. V chladu s přehledem vydrží několik dní. A kromě štědrého dne ji můžete konzumovat i během svátků. Skvěle chutná s jakýmkoliv sladkým pečivem, ale také například rozmíchaná v jogurtu.