Vdolky získaly svůj název z původní pánve, ve které se zpočátku smažily. Pánev byla typická hlubšími prohlubněmi, jež připomínaly důlky, a právě po nich se jmenuje vdolkovník. Mimo smažení ve vdolkovníku pekly hospodyňky staročeské vdolky také nasucho na plotýnce kamen. V současné době je však už nepečeme na kamnech, ale v troubě. A co se týče smažení, víte, jak správně na to s dnešními pánvemi?

Základem je kvásek

Staročeské vdolky si můžete připravit také podle video receptu:

Zdroj: Youtube

Na přípravu kvásku budete potřebovat kostku droždí, 60 g cukru, lžíci hladké nebo polohrubé mouky a trochu vlažného mléka. V misce smíchejte veškeré ingredience včetně rozdrobeného droždí. Poté misku přikryjte utěrkou a ponechte na teplém místě odpočívat 15-20 minut.

Zadělání kynutého těsta

Až kvásek vzejde, smíchejte ho s kilem mouky, lžičkou soli, jedním žloutkem a 75 g změklým máslem. Následně přilévejte postupně 0,5 l vlažného mléka, dokud nebude těsto krásně hladké. Poté misku s těstem přikryjte utěrkou a na teplém místě nechte kynout. Z vykynutého těsta tvořte malé bochánky posypané moukou a opět je nechte vykynout.

Vdolky z trouby

Jestliže se rozhodnete vdolky péct, vyložte si plech pečicím papírem. Bochánky na něj vyskládejte a po vykynutí je potřete rozšlehaným bílkem. Plech vložte do předehřáté trouby na 180 °C a pečte asi 15 minut. Hotové vdolky podávejte s povidly a šlehačkou nebo nadrobeným tvarohem a smetanou. Pokud byste měli chuť spíše na vdolky slané, posypte je po potření vajíčkem mákem nebo kmínem a solí.

Smažení na sádle

V případě smažení máme pro vás jeden skvělý tip, který zajistí, aby vdolky byly křehčejší a nenasákly při smažení tolik tuku. V přípravě těsta nahraďte máslo smetanou. Budete mile překvapeni.

Nejlepší vdolky jsou smažené na sádle, ale použít můžete i jiný tuk. Při smažení je velmi důležité, aby vdolky v pánvi přímo plavaly a nedotýkaly se dna. Vkládejte je tam tehdy, když je tuk dostatečně rozpálený. Kdyby byl málo, vdolky nevyběhnou. Pokud bude tuk zase příliš rozpálený, vdolky se rychle spálí a uvnitř zůstanou syrové. Vdolky smažte z obou stran dozlatova.

Zdroje: Kniha 5555 Rad, kreativnitechniky.cz, toprecepty.cz