Snad ve většině domácností se vedou malé bojůvky o to, kdo ukořistí patku moučníku a kdo si zabere střed. Řeč je o milovaném štrúdlu provoněném pikantní skořicí. Dokonalý moučník, který potěší nejen chuťové pohárky v těchto sychravých dnech.

Nejlepší je, že nemusíte chvátat do obchodu pro listové těsto, nebo se s ním dokonce lopotit doma. Přinášíme vám recept na opravdu jednoduchý štrúdl z pár ingrediencí, který je nejen lahodný, ale potěší i vaši peněženku.

Historie štrúdlu

Štrúdl je tradiční středoevropský dezert s bohatou historií, která sahá několik set let zpátky. Tento pokrm se stal ikonou rakouské, maďarské, německé a české kuchyně a jeho kořeny se datují již do dob Římské říše. Hlavní složkou štrúdlu je tenké těsto, které se rozválí do téměř průsvitného plátna a poté naplní směsí jablek, hrušek, ořechů, skořice a cukru. Pečený štrúdl je známý pro svou křupavou krustu a sladkou, aromatickou náplň. Tento tradiční dezert je důležitou součástí kulturního dědictví střední Evropy.

Jak na dokonalý moučník nejen k nedělnímu obědu, se koukněte na video lidového kuchaře Jirky Babici:

Zdroj: Youtube

Receptů na štrúdl existuje nespočet. Liší se druhem těsta, ale i zpracováním náplně. Někdo do štrúdlu dává jen jablka a skořici, jiný přidává i rozinky a ořechy. Důležité je i těsto. Bez křupavého a správně propečeného těsta není štrúdl opravdovou lahůdkou. Práci si můžete dát s přípravou domácího listového těsta, oblíbené je ale i tvarohové. Vyzkoušet můžete také nenáročné, levné, leč lahodné tažené těsto.

Těsto na štrúdl za pár korun

Připravte si 250 gramů hladké mouky. Je dobré ji do mísy prosát, abyste se zbavili hrudek. K mouce pak přisypte špetku soli. Přidejte dvě polévkové lžíce oleje. Není potřeba experimentovat s chutí, volte ten, který je vhodný pro tepelné zpracování, přece jen štrúdl se bude v troubě péct na vysokou teplotu. Přidejte ještě 5 gramů rozpuštěného másla. Vše zalijte 125 mililitry vlažné vody a nakonec přidejte lžičku octa. Použít můžete obyčejný, ovšem chuťově bude mnohem lépe ladit jablečný ocet.

Těsto bude zpočátku velmi sypké, nenechte se zviklat, vydržte a nepřilévejte tekutinu navíc. Nejprve si pomozte stěrkou, po chvíli již můžete těsto vypracovat ručně. Jakmile máte kompaktní hmotu, přendejte těsto na pomoučený vál a jako by jej vytahujte. Abyste věděli, jak správně na to, zkontrolujte postup výše na videu. Nakonec vytvarujte z těsta bochánek, potřete olejem a nechte v lednici aspoň půl hodinky odpočinout.

Jablečná náplň provoněná máslem

Půl hodiny je dostatek času na přípravu náplně. Připravte si 2 kilogramy kyselejších jablek, oloupejte, zbavte jádřinců a nakrájejte na kostičky. Do pánve vložte 3 lžíce másla a nechte roztát, přidejte 250 gramů strouhanky a nechte ji na másle opražit. Přisypte nasekané vlašské ořechy dle chuti.

Mezitím smíchejte jablka s rozinkami. Pro lepší chuť namočte rozinky předem v rumu a zakapejte citronem. Ten dodá lahodnou svěží chuť a jablka si udrží barvu a nezhnědnou. Jablka zasypejte 150 gramy cukru a skořicí. Použít můžete klasický bílý cukr, ale třeba i třtinový. O třtinovém cukru se dlouho tradovalo, že je zdravější variantou. Není, ale pokrmu dodá trochu jinou chuť. Nakonec můžete přidat i cukr s pravou vanilkou a v míse pak smíchat jablečnou směs s připravenou opraženou strouhankou.

Trik s plátnem

Po půl hodině vyndejte těsto z lednice a na pracovní plochu si připravte plátno nebo čisté prostěradlo. Látku posypejte moukou a pomocí rukou a válečku těsto roztahujte. Cílem je získat co nejtenčí plát těsta. Jakmile je plát hotový, potřete jej rozpuštěným máslem a nasypejte na něj jablkovou směs tak, aby se dal štrúdl lehce zabalit. K tomu má pomoci právě plátno, nebo prostěradlo. Štrúdl ještě potřete rozpuštěným máslem a nechte péct 40 minut na 180 °C.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, apetitonline.cz