Jak uvařit v mikrovlnce těstoviny?
Zdroj: Profimedia.cz

Jak uvařit v mikrovlnce těstoviny: Hotové za 8 minut, už je nebudete dělat jinak

Těstoviny miluje snad každý. Připravit z nich můžete romantickou večeři nebo rychlý oběd. Dokonce i v kanceláři. K jejich uvaření nepotřebujete hrnec a sporák. Stačí vám miska a mikrovlnná trouba. Jak si připravit těstoviny v mikrovlnce?

Používání mikrovlnné trouby je pohodlné a rychlé. V mžiku dokáže ohřát krabičku nebo talíř s jídlem, hrnek kávy, přesnídávku pro děti či rozmrazit ovoce, pečivo a maso. Není však naše lenost kompenzována zářením, jež poškozuje zdraví? Nemusíte se bát. Tento výdobytek moderní doby je bezpečný.

Jak funguje mikrovlnka?

Asi každý se někdy snažil zbavit studených rukou tím, že je třel o sebe. Na podobném principu, tedy zahříváním pomocí vzájemného narážení molekul do sebe, pracuje i mikrovlnná trouba. Kinetická energie se tak přemění na tepelnou.

Mikrovlnka je v každí firemní kuchyňce. Mikrovlnka je nejspíš v každé firemní kuchyňce. Zdroj: XiXinXing/Shutterstock.com

Trouba produkuje elektromagnetické záření pouze tehdy, když jsou zavřená dvířka. Navíc je vybavena kovovým stíněním, jež brání úniku záření ven. Z funkční a odstíněné mikrovlny tak nehrozí žádné nebezpečí.

A jak je to s obsahem živin v potravinách? Studie naznačují, že jídla připravovaná v mikrovlnce si zachovávají větší nutriční hodnotu a vzniká také méně škodlivin, než při ostatních způsobech tepelné úpravy. Výjimku ale tvoří česnek, brokolice a mateřské mléko. U prvních dvou superpotravin mikrovlnka zničí až 99 % antioxidačních látek. U mateřského mléka se zase zlikvidují bakterie, jež zabíjejí choroboplodné zárodky.

Těstoviny v mikrovlnce

Pokud chcete ušetřit nádobí, jste na kolejích nebo v kanceláři, v klidu tak můžete využít mikrovlnku nejen k ohřevu, ale také k přípravě těstovin. Potřebovat budete 1/2 balíčku těstovin, 1 lžíci rostlinného oleje, horkou vodu, sůl a nádobu určenou do mikrovlnné trouby.

Do misky nasypejte těstoviny, zalijte je dvojnásobným množstvím vody, osolte a zakápněte olejem. Mikrovlnku zapněte na 750 W. Vařte 8 minut. Misku nepřikrývejte. V průběhu vaření těstoviny dvakrát promíchejte. Po uplynutí doporučované doby misku pomocí chňapek vyjměte a přebytečnou vodu slijte. Pokud těstoviny nebudou dostatečně měkké, stačí přilít vodu a na cca minutu až dvě je vrátit do zapnuté trouby.

Zdroj: www.cs.medlicker.com, www.toprecepty.cz

Akční letáky