Tyto rady vycházejí z názorů, že fungování lidského organismu je přizpůsobeno také zeměpisným a podnebným podmínkám. Může se pak stát, že potraviny dovážené ze vzdálených oblastí tělo špatně tráví, a vznikají tak usazeniny, které mohou vyvolávat obtíže, například nadýmání, zácpu, průjem, ale také závažné nemoci.

K zatěžující nevhodné stravě (navíc v nadbytečném množství!) se přidává ještě další závažný faktor — nadměrná zátěž z chemikálií, které jsou ve vzduchu, ve vodě, v potravinách, v oblečení, v kosmetice…

Jarní (a podzimní) očistná kúra tak může lidský organismus zbavit alespoň trochy škodlivin, které jsme si za předchozí půlrok „nastřádali“. Může nám v tom pomoci

  • Kúry za použití bylinných čajů obvykle trvají šest týdnů, odlehčovací dny se drží jeden až tři dny, speciální dieta obvykle týden. pití bylinných čajů,
  • tzv. odlehčovací dny,
  • speciální dieta.

Bylinné kúry

Určité byliny podporují činnost jater a ledvin, což jsou hlavní „čističi“ našeho organismu. Byliny s obsahem saponinů (látek, které mají čisticí účinky) zase pomáhají uvolňovat škodliviny z tkání, svalů a podkoží.

Zřejmě nejznámější pročišťovací bylinou je kopřiva dvoudomá. Bylinář Zentrich doporučuje pít odvar z kořenů kopřivy:

20 g čerstvých nakrájených kořenů vložíme do 1/2 l studené vody, přivedeme k varu, přikryjeme a mírně vaříme 8 minut. Necháme 10 minut stát, přecedíme a pijeme po částech během dne po dobu šesti týdnů. Nejvhodnější dobou pro sběr kopřivového kořene je březen a duben nebo říjen a listopad.

Při pití čisticích bylinných čajů zvýšíme příjem tekutin, aby se uvolňované škodliviny snáze vyloučily.

Z kopřivy si můžeme připravit také zelený nápoj: natrháme tři hrsti kopřivových špiček, rozmixujeme je v 1/2 l vody, necháme 4 hodiny odstát, potom přecedíme přes plastové sítko a vypijeme. Nápoj obsahující spoustu minerálů (především železa) pijeme sedm dní.

Dalšími vhodnými bylinami pro jarní očistné kúry jsou přeslička rolní, jablečník, měsíček, třezalka, bříza, divizna, podběl.

Detoxikační účinky má i odvar z přesličky rolní: 35 g nati přesličky vložíme do 1/2 l studené vody, přikryté vaříme 15 minut, pak necháme 15 minut odstát. Pijeme 3—4x denně 150 ml.

K vylučování toxinů dochází nejen močí, stolicí a potem, ale i mateřským mlékem. Proto by se pití očistných čajů měly vyhnout těhotné a kojící ženy!

Kromě bylin můžeme k pročištění využít i čerstvě lisované zeleninové šťávy (pijeme denně jednu až dvě sklenice) například z hlávkového zelí nebo celeru.

Odlehčovací dny

Odlehčovací dny jsou založené na konzumaci jedné vybrané potraviny po dobu jednoho až několika dnů. Asi nejjednodušší je jablečná očistná kúra: Tři až čtyři dny po sobě jíme denně pouze 1,5 kg jablek, denně bychom k tomu měli vypít alespoň 2 l čisté neperlivé vody.

Na obdobném principu funguje i speciální detoxikační dieta.

  1. První den dopoledne vypijeme 1,5 l čisté neperlivé vody, sníme dvě jablka, odpoledne vypijeme stejné množství vody, sníme dvě jablka a dvě mrkve.
  2. Druhý den opět vypijeme stejné množství vody a sníme dva banány a dvě jablka, odpoledne opět vypijeme 1,5 l vody a sníme dvě jablka, dvě mrkve a krajíček tmavého chleba.
  3. Třetí den dopoledne vypijeme opět 1,5 l vody a uvaříme si polévku z brambor, mrkve, hrášku, cibule a celeru — sníme jeden talíř. Odpoledne vypijeme stejné množství vody, sníme dvě jablka a talíř polévky od dopoledne.

Další dny postupně zařazujeme na jídelníček lehká jídla a vyhýbáme se jídlům smaženým a pečeným.

Jezte plevel!

Na jaře bychom měli co nejčastěji konzumovat mladé výhonky bylin, jež obsahují velké množství minerálních látek, vitaminů a enzymů. Můžeme je použít čerstvé jako přídavek do salátů, pomazánek či polévek (špičky kopřivy, pampeliškové listy, pažitka, řeřicha) nebo si z čerstvých bylin připravit čaj (například z mladých kopřiv, z březových lístků a pupenů či z jitrocelových lístků).

Na rozdíl od tuků, cukrů a škrobů tráví lidský organismus zeleninu (dušenou nebo vařenou) dobře po celý rok. Vhodnou variantou pro milovníky polévek je proto sedmidenní odlehčovací zeleninová kúra. Každý den při ní sníme pouze tři hluboké talíře polévky připravené ze sedmi druhů sezónní zeleniny a trochy soli a kmínu. K večeři můžeme přidat malý krajíc žitného chleba a nezapomeneme denně vypít alespoň 2 l čisté neperlivé vody.