Topinambur je dnes již skoro zapomenutá hlíza, která je známá také jako jeruzalémský artyčok. Pochází však ze Severní Ameriky, kde je velice ceněna pro lidskou spotřebu a pro hospodářská zvířata. Topinambur vypadá v podstatě jako kulovitější a tvrdší brambor.
Jenže mezi bramborem a touto zapomenutou zeleninou je mnoho rozdílů. Jedním z nich je, že jeruzalémský artyčok obsahuje mnohem méně škrobu, a proto se přestal pěstovat a dovážet ve velkém, aby uvolnil místo ve prospěch více škrobovité zeleniny.
Video na několik receptů s topinambury najdete na Youtube kanále Šťastní lidé:
Jeruzalémský artyčok
Nejen, že jeruzalémský artyčok obsahuje méně škrobu než brambora, ale také chutná jinak. Má lehce oříškovou a nasládlou chuť. A má také specifické léčivé účinky. Jedním z nich je například, že místo škrobu obsahuje inulin, který je vhodný pro diabetiky, jelikož snižuje hladinu cukru v krvi. Také podporuje zdravá střeva a růst prospěšných bakterií v těle.
Kromě inulinu obsahuje topinambur také vitamíny, především B a C, které jsou zásadní pro funkci těla a jeho metabolismu. V topinamburu můžete naleznout i důležité minerály jako je hořčík, draslík a železo. Je bohatý na organické kyseliny a aminokyseliny a vlákninu.
Díky těmto látkám pomáhá tato zapomenutá hlíza se snížením rizika obezity, revmatu a artritidy a je vhodná, když potřebujete detoxikovat organismus.
Topinamburové karbanátky
Pokud nechcete jíst masové karbanátky a hledáte za ně náhradu, udělejte si je z topinamburu. Uvařte je ve vývaru, nechte je vychladnout, a poté je pomelte v mlýnku na maso. Následně je smíchejte s uvařenou kukuřičnou kaší a přidejte rozemletý česnek a opravdu nadrobno nasekané škvarky. Poté stačí jen osolit, opepřit a omastit máslem.
Přidejte vaše oblíbené koření, a poté z těsta vytvarujte karbanátky. Můžete je opéci na oleji, nebo nasucho. A máte hotovo. Podávejte s vaší oblíbenou přílohou a vychutnejte si zdravé karbanátky, kterých můžete sníst, kolik chcete.