Kde se vzal, tu se vzal… Nikdo pořádně netuší, jak se buřtguláš dostal do české kuchařky. Historici se domnívají, že šlo o snahu našich předků během první či druhé světové války nahradit klasický masový guláš.
Maso bylo tehdy nedostatkovým zbožím a tak vznikly chudší formy guláše. Vaříval se klasicky bramborový s kouskem špeku a opraženou cibulkou. Bohatší do něj přidávali i uzeninu…
Autor videa Bestrecepty vám ukáže, jak si připravit tradiční staročeský guláš ze špekáčků. Více na kanále YouTube.com.
Buřtguláš versus frankfurtská polévka
Rozdílů mezi těmito dvěma jídly není zase tolik. Nicméně frankfurtská polévka je řidší a „paprikovější“. Pro fajnšmekry je buřtguláš hustý, sytý a hlavně plný uzenin. Obecně se do něj „utopí“ jakákoliv nožička párku, točenáku, gothaje či buřtu…
Šéfkuchaři ale doporučují dávat do polévky výhradně špekáčky. Proč? Důvod je prostý, u klasických uzenin není tolik hlídaná kvalita a výrobci do nich mohou „naházet“ cokoliv, od rostlinných bílkovin, drůbežího skeletu až po mouku či různá „éčka“. U špekáčků je podíl poctivého masa sledovaný a tudíž i chuťový požitek je o něčem jiném...
Příprava buřtguláše
Tato hutná polévka je tak jednoduchá, že ji zvládnete, i když nejste za plotnou moc zkušení. Jak na to: Nakrájejte špekáčky na kostičky a opečte je na sádle. Pak přidejte nakrájenou cibuli a restujte ji tak dlouho, dokud nezačne mít zlatavý nádech…
Nakonec přidejte trochu česneku a ztlumte plamen. Do polévkového základu zamíchejte ještě trochu kmínu, papriky a hladké mouky, které mu dodá hutnost a sytost.
Polévka jak má být
Směs zalijte vodou nebo vývarem a přisypte do ní na kostičky nakrájené brambory. Polévku vařte zhruba 20 minut, do té doby, než všechny přísady změknou. Pozor: solte ji až na konec, protože uzenina už sama o sobě obsahuje velké množství soli!
Nakonec přidejte do buřtguláše trochu majoránky, která ho hezky provoní a zároveň podpoří jeho snadnou stravitelnost. Jídlo servírujte s kouskem chleba či jiného pečiva. Nasytí i náročnější strávníky!
Když chcete něco víc…
Buřtgulášů existuje spousta druhů. Při vaření této „klasiky“ se proto nebojte experimentovat. Pokud milujete pálivé chutě, můžete papriku nahradit špetkou chilli. Případně můžete do polévky „hodit“ i čerstvou papriku.
Zdá-li se vám polévka příliš řídká, můžete ji zahustit najemno nastrouhanou bramborou. Bude mít plnější chuť, než kdybyste do ní přidávali kila mouky.
Zdroje: www.toprecepty.cz, www.recepty.cz