Ať už připravujete rodinnou oslavu nebo se vám o víkendu jen nechce vařit a hodláte namazat rohlíky pomazánkou, pak by se vám mohly hodit recepty na tradiční české pomazánky, na kterých si pochutnáváme už pěknou řádku let. Babičky je dělaly doma, ale podle bývalých československých státních norem se třeba připravovaly i v Alcronu.
Zapomeňte tedy na variantu "co dům dal" a na přípravu následujících pomazánek se náležitě připravte. Recepty dodržujte přesně. Pomazánky budou mít pak přesně takovou chuť, jakou mít mají. Není tedy čas na originalitu, zde se dodržovat gramy či lžíce, opravdu vyplatí.
Česnekovo-sýrová pomazánka
Začneme s jednou z nejoblíbenějších pomazánek, což je česnekovo-sýrová. Na tu si připravte 2 lžíce margarínu, obdélníček taveného sýra, 2 lžíce pomazánkového másla, 5 stroužků česneku, 250 gramů strouhaného sýra a sůl.
Tavený sýr, pomazánkové máslo a margarín vyšlehejte elektrickým šlehačem. Poté přidejte utřený česnek a sůl. Nakonec nastrouhaný sýr a důkladně promíchejte. Takovéto množství by vám mělo vystačit asi na pětatřicet chlebíčků.
Šunková pěna
Další oblíbenou pomazánkou je šunková pěna. Tu si pro jemnost oblíbí především vaše děti. Je nadýchaná, dobře stravitelná a voňavá. Na přípravu šunkové pěny podle norem si nakupte 148 g dušené šunky, 74 g másla, 77 g smetany na vaření, 0,60 g mleté papriky, 0,15 g mletého pepře a 0,90 g soli.
Šunku namelte najemno. Bude to nutné udělat dvarkát až třikrát, aby byla opravdu jemná. Přidávejte ji za stálého míchání do vymíchaného másla. Pak přilijte smetanu a nakonec přidejte mletou papriky, sůl a pepř. Následně vyšlehejte v jemnou pěnu.
Vajíčková pomazánka
Poslední pomazánkou, kterou si dnes představíme, je vajíčková pomazánka. Na tu potřebujete 4 vejce, 4 lžíce majonézy, lžičku hořčice, cibuli, pepř a sůl.
Uvařte vejce natvrdo, oloupejte a nastrouhejte nahrubo. Dále si oloupejte a nakrájejte cibuli. Tu smíchejte s vajíčky a přidejte majonézu, hořčici, sůl a pepř. Pomazánku dejte vychladit a namažte na křupavé pečivo.