Vajíčka na Velikonoce neodmyslitelně patří k jarním tradicím mnoha kultur po celém světě. Symbolizují nový život, plodnost a obnovu, což je o to příhodnější, když se příroda probouzí k životu. Ale když přijde čas na vaření a barvení vajíček, mnozí z nás se potýkají s jednou z největších kuchyňských nepříjemností: jak oloupat vařená vajíčka, aby byla hladká a nezničená?

Podívejte se na video z tvorby Kuchyně Lidlu s Romanem Paulusem: Jak uvařit vejce

Zdroj: Youtube

Vaření vajec natvrdo

Základem úspěchu je samotný proces vaření. Vaření vajec natvrdo se zdá být jednoduché, ale skrývá mnoho nástrah. Klíčem je vařit je dostatečně dlouho, aby byl žloutek pevný, ale zároveň ne příliš dlouho, aby se okolo žloutku nevytvořil zelený prstenec a bílek zůstal šťavnatý. Ideální je dávat vejce už do vroucí vody a doba vaření po dosažení varu je 9 až 12 minut, v závislosti na velikosti vajíček a vašich preferencí.

Usnadnění loupání vajec

Jedním z osvědčených triků je přidání soli nebo octa do vařící vody. Tato malá úprava pomáhá oslabit vazbu mezi skořápkou a tenkou membránou obalující bílek, čímž se vajíčko stává snadnější na loupaní.

Dalším krokem k bezproblémovému loupaní je šokové chlazení vařených vajec. Ihned po uvaření je přemístěte z horké vody do misky s ledovou vodou. Tento prudký pokles teploty způsobí, že se vajíčko uvnitř skořápky smrskne a lépe se odlepí.

Proč přidat ocet a sůl?

·       Ocet: Přidání octa do vařící vody pomáhá rozpustit část vápenatých karbonátů ve skořápce vajec a zároveň podporuje rychlejší tuhnutí bílků. To vede k tomu, že skořápka se snadněji odděluje od bílku.

·       Sůl: Zvyšuje hustotu vody, což také napomáhá k lepšímu oddělení skořápky od vajíčka.

Jak na to:

1. Do hrnce s vodou přidejte 1 lžíci soli a ¼ šálku destilovaného bílého octa. Přiveďte k varu.

2. Ponořte vajíčka a vařte je jemně přibližně 9–12 minut.

3. Po uvaření vajíčka okamžitě přemístěte do misky s ledovou vodou a nechte je zchladnout.

4. Když jsou vajíčka vychladlá, začněte s loupáním. Loupejte je pod tekoucí studenou vodou, což usnadní oddělení skořápky od membrány.

Skladování vařených vajec

Vařená vajíčka lze skladovat v lednici několik dní. Neoloupaná vajíčka vydrží déle, zatímco oloupaná by měla být spotřebována rychleji. Vždy je uchovávejte v chladu a zabráníte tak růstu bakterií.

Vajíčka jsou opravdovou super potravinou, která nám přináší řadu výhod, a to jak z hlediska výživy, tak i praktičnosti. Bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály, jsou ideální pro rychlou snídani, svačinu nebo jako součást vyváženého jídla. A ačkoliv se může zdát, že loupání vajec je banální činnost, znalost několika triků a technik může ušetřit čas i nervy.

Související články

Zdroj: allrecipes.com