Prskání oleje na pánvi vzniká vlivem interakce mezi vodou a vysokými teplotami. Potraviny s vysokým obsahem vlhkosti mohou při kontaktu s rozpáleným olejem vyvolat prudké odpařování vody, což způsobuje nežádoucí prskání. Udržování optimální teploty a postupné přidávání potravin může minimalizovat tento jev. Kreativní triky, jakými jsou přidání soli, mouky nebo zeleniny, mohou pohotově zkrotit divoký olej.

Podívejte se na video z YouTube kanálu Mashed: Tajný trik, jak zabránit prskání oleje

Zdroj: Youtube

Sůl a mouka

Začněme s klasikou – solí a moukou. Tyto dvě kouzelné ingredience mají schopnost absorbovat nadbytečnou vlhkost a tím minimalizovat prskání oleje. Stačí špetka soli nebo mouky a můžete sledovat, jak se vaše pánvička uklidní a olej přestane hýřit nadměrným entuziasmem. Elegantní, jednoduché, efektivní.

Mrkev

Když do rozpáleného oleje přidáte tenké plátky mrkve, ty pohltí část tepla a pomohou tak stabilizovat olej. Mrkev má schopnost zpomalit přehřívání oleje. Tím pádem se minimalizuje prskání, a navíc si udržíte lepší kontrolu nad teplotou během smažení. Nezapomeňte na výměnu mrkve, když smažíte delší dobu.

Přepuštěné máslo Ghee

Při smažení s přepuštěným máslem ghee můžete dosáhnout delikátní chuti bez výrazného prskání oleje. Ghee má vyšší bod hoření než běžné máslo, což znamená, že je stabilnější při vyšších teplotách. Použitím přepuštěného másla můžete minimalizovat prskání a zároveň si užívat výhod této lahodné alternativy k běžnému oleji.

Nebojte se experimentovat. Každý šéfkuchař má své tajné triky a ty nejlepší se často rodí z prostého vyzkoušení něčeho nového. S vařečkou v ruce a odvahou v srdci vám přejeme mnoho úspěchů a bezstarostného smažení.

Související články

Zdroj: ostrava.rozhlas.cz