Zdroje: YouTube.com, prozeny.cz

Pokud vás přepadne hlad, chuť na něco dobrého anebo návštěva, nachystejte rychlou pomazánku, kterou se zavděčíte sobě i ostatním. Na výběr jich máte celou řadu. Mezi ty vůbec nejoblíbenější ovšem patří rybí pomazánka. Ta se často připravuje ze sardinek nebo uzené makrely. Taková příprava je ale poměrně zdlouhavá a v danou chvíli na ni nemusí být čas. Máte-li ovšem doma konzervu tuňáka a pár dalších základních surovin, dokonalou pomazánku vykouzlíte během pár vteřin.

Tuňák a jeho vliv na zdraví

Tuňáková pomazánka na celozrnném pečivu není jen lahodnou svačinkou nebo lehkou večeří, ale také velmi zdravým pokrmem. Tuňák (i ten z konzervy) je považován za jednu z nejzdravějších ryb. Je bohatý na bílkoviny a nachází se v něm jen minimum tuků a sacharidů. Proto se skvěle hodí i do redukčních diet.

Kromě toho obsahuje ve větším množství zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny, které napomáhají ke správně funkci mozku a imunitního systému.

Vždy ale sáhněte raději po tuňákovi ve vlastní šťávě. Ty v oleji nebo různých ochucených šťávách mohou obsahovat zbytečná „éčka”. Také vybírejte konzervy od kvalitnějších značek.

Tuňáková pomazánka

Kromě toho, že je tuňáková pomazánka zdravá a skvěle chutná, je také až neuvěřitelně rychle hotová. Na chlebu ji můžete prakticky podávat do dvou minut.

Detailní postup, jak připravit tuňákovou pomazánku, najdete ve videu:

Zdroj: Youtube

Na struhadle si najemno nastrouhejte 2 větší mrkve a 2 kyselé okurky. 1 jarní cibulku očistěte a nakrájejte ji celou najemno. Přidejte k mrkvi a okurkám a do zeleniny vmíchejte 1 kvalitní konzervu tuňáka. Z konzervy pochopitelně nejdříve slijte šťávu nebo olej.

Do mísy přidejte 100 gramů čerstvého sýra, 2 lžíce majonézy a 100 gramů bílého jogurtu. Pomazánku ještě osolte, opepřete a důkladně promíchejte.

TIP: Ryby si obecně velmi rozumí s citronem, a tak pro ještě lepší chuť do pomazánky přidejte pár kapek citronové šťávy. Pomazánku můžete pochopitelně servírovat ihned po vyrobení, její chuti ovšem více prospěje, když ji před podáváním necháte alespoň hodinu odpočinout v chladničce.

Ještě zdravější tuňáková pomazánka

Tuňákovou pomazánku můžete připravit v její ještě odlehčenější verzi. Stačí zcela vynechat majonézu a nahradit ji odtučněným tvarohem. Jako skvělé dochucovadlo pak můžete použit jednu až dvě lžíce kvalitní hořčice. Tuňáková pomazánka chutná skvěle na jakémkoliv druhu pečiva, nejvíce ale vynikne právě na celozrnném chlebu.