Ovoce sklízíme krátce před tím, než dozraje k přímé konzumaci (zkušení sadaři už dávno vědí, že svátek sv. Václava je dnem, kdy musí jablka ze stromů). Do vyčištěného, vysířeného a vyvětraného sklepa ho ukládáme v jedné vrstvě do lísek, které můžeme stavět na sebe. Mezi lískami by měl proudit dostatek vzduchu, aby se mohly uvolňovat látky stimulující proces zrání. Jablka i hrušky bychom měli vkládat do lísek stopkami nahoru. Všechno ovoce a zeleninu ale nelze vměstnat do jednoho prostoru, každý druh má své nároky na optimální teplotu a vlhkost skladování.

Jaká teplota a vlhkost vzduchu je ideální?

  • Jablka a hrušky skladujeme při teplotě 3–6 °C a v jedné vrstvě, aby k nim mohl vzduch. Vymezíme jim oddělený prostor, blízkost jiných druhů způsobí, že se budou rychleji kazit.
  • Brambory skladujeme v temném, chladnějším prostoru (teplota by měla být 2–4 °C), bramborový sklípek nechť je suchý a se stále čerstvým vzduchem.
  • Také pro cibuli a česnek je nejdůležitější sucho, tma (na světle cibule začne klíčit) a teplota kolem 10 °C.
  • Mrkev, celer a petržel nejlépe uchováme v bedničce vysypané směsí rašeliny a písku.

S výjimkou cibule a česneku by se měla vzdušná vlhkost ve sklípku pro další druhy ovoce a zeleniny pohybovat kolem 80 %. Pokud je sklep příliš suchý, umístíme do něj bednu s mechem, který čas od času navlhčíme, nebo v místnosti rozvěsíme vlhké jutové pytle. Právě vyšší vlhkost vzduchu zabraňuje ztrátě vody v plodech, takže jablka se nescvrkávají. A jak ještě přispět k jeho trvanlivosti? Sklípek v bezmrazých dnech občas vyvětráme a hlavně pravidelně kontrolujeme zásoby a zkažené ovoce ihned odstraňujeme.