Sýrové pečivo s taveným sýrem

250 g hladké mouky, 250 g Hery, 250 g taveného sýra, sůl, 1 vejce na potření; na posypání: mák, hrubá sůl, sezamové semínko, kmín, strouhaný sýr, půlky jader vlašských ořechů, oloupané mandle

  • Mouku, změklou heru a na menší kousky nakrájený tavený sýr se špetkou soli zpracujeme na válu na hladké těsto, ze kterého vyválíme tenký plát.
  • Plát přeneseme na vymazaný plech, a teprve na něm těsto nakrájíme na tyčky, trojhránky, kosočtverce a další tvary.
  • Potřeme je rozšlehaným vejcem a posypeme hrubší solí a kmínem nebo sezamovým semínkem a podobně.

Oválky, měsíčky, kolečka a další tvary můžeme vykrajovat z tenkého těsta už na válu, kde je potřeme rozšlehaným vejcem a na vymazaný plech je pak přeneseme nožem s kulatou špičkou. Na větší tvary můžeme lehce přitisknout po půlce či čtvrtce jader vlašských ořechů a poté je posypat jako tyčky a další již uvedené tvary mákem, kmínem, hrubou solí a podobně, případně i strouhaným sýrem. Připravené kousky upečeme v troubě vyhřáté na 250 ˚C.

Sýrové pečivo s tvrdým sýrem a nivou

250 g mouky, 200 g hery, po 100 g tvrdého tučného sýra (ementál) a nivy, 50 g lučiny, špetka soli, mouka na vál, tuk na vymazání plechu, 1 vejce na potření, kmín, mák, sezamové semínko apod. na posypání

Těsto připravíme podobně jako u předešlého předpisu. Tvrdý sýr nastrouháme, nivu také a v těstu ji dobře rozetřeme, aby v něm nezůstaly hrudky. Těsto bude hladší, když do něj rozmícháme lučinu.

Tvary z těsta nakrájíme již na válu, odkud je přeneseme na připravený plech. Tyčky, kosočtverce, trojúhelníčky a podobné tvary nakrájíme až na vymazaném plechu. Tam tvary potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme kmínem, mákem, sezamovým semínkem a podobně (nikoliv solí, niva je dost slaná).

Preclíky s kysanou smetanou

500 g hladké mouky, 1 prášek do pečiva, sůl, 250 g rostlinného tuku, 1 zakysaná smetana, 2 žloutky, mouka na vál a tuk na vymazání plechu, 250 g nastrouhaného eidamu, hrubá sůl a kmín na posypání

Z prosáté mouky, kypřicího prášku, třetiny lžičky soli, tuku, smetany a žloutků na válu vypracujeme těsto, z něhož tvarujeme delší válečky, které obalujeme v sýru a tvoříme z nich preclíky. Pečivo přeneseme na vymazaný plech, posypeme je hrubou solí a kmínem a upečeme v dobře vyhřáté troubě. Preclíky a další slané pečivo jsou výborné k vínu či čaji.