Od salátů, do kterých přidáváme uzeninu a další podobné lahůdky, asi nečekáme, že by byly ideální pro hubnutí nebo výrazně zdravou výživu. Když si jej ale dopřejeme jen občas, nic hrozného se jistě nestane.

Proto nic nebrání tomu, abychom ochutnali pohoštění, které připravoval Vlastovi Burianovi jeho osobní kuchař Jaromír Trejbal. Ten byl mimochodem specialistou právě na studenou kuchyni a ještě dříve, než jej přeplatil král komiků, působil v nejvyhlášenějším pražském lahůdkářství U Lipperta. 

Receptem na uzenářský salát vás provede také youtubové video od lskamna:

Zdroj: Youtube

Kvalita je základ

Jak tedy na uzenářský salát? Je zřejmé, že bez uzenin se neobejdeme, a tak si v dobrém uzenářství pořiďte 400 gramů skutečně kvalitních párků s vysokým obsahem masa a minimem konzervačních látek.

Jen tak se budeme moci přiblížit chuti, jakou dal autor salátu této lahůdce za první republiky. Můžeme použít také stejné množství měkkého salámu, ale i pro ten by měla platit stejná pravidla, jako pro zmiňované párky – tedy kvalita především. 

Bez brambor by to nešlo

K uzenině budeme přidávat 200 gramů brambor, které si předem uvaříme ve slupce, a až poté je oloupeme jako do klasického bramborového salátu, jaký připravujeme na Vánoce. K tomu přidáme dvě středně velké cibule, 4 nakládané okurky, a pak už jen přibližně lžíci hořčice, pár kapek octa, 150 gramů oleje a vše dochutíme solí a pepřem. 

Zvolíte plátky nebo kostičky?

Nejprve si nakrájíme uzeninu, podle originálního receptu na tenké plátky. Použijeme-li místo párků měkký salám, pak samozřejmě půjde spíše o drobné kostičky. Stejně tak na tenké plátky nakrájíme sladkokyselé okurky a cibuli, kterou ale necháme před přidáním do salátu několik vteřin přejít varem ve vodě. Poté zbytek vody důkladně vymačkáme. 

Vyšlehat a smíchat

Nyní přijde na řadu příprava tekutějších surovin. Do jedné mísy dáme hořčici a olej, vše dochutíme solí a pepřem a zakápneme octem. Ruční metlou všechno důkladně smísíme, a pak už budeme mít připravený základ, do kterého jen nasypeme všechny nakrájené pevné ingredience.

Nakonec dokonale promícháme celý obsah mísy, abychom vytvořili chuťově vyváženou lahůdku, za kterou se nestyděl ani kuchař, jehož dílo ochutnávali boháči po celé Evropě. Pokud nebudete spěchat a na přípravu salátu si vyhradíte čas o něco dříve, než jej budete potřebovat servírovat, půjde o dvojitou výhru. Nejen podle Jaromíra Trejbala je totiž uzenářský salát nejlepší dobře vychlazený. 

Moderní alternativy uzenářského salátu

Moderní alternativy uzenářského salátu se zaměřují na zdravější a často rostlinné varianty, které stále poskytují chutný zážitek. Místo tradičního uzeného masa lze použít uzené tofu nebo tempeh, které dodávají salátu kouřovou chuť a bílkoviny. Zeleninové verze často obsahují nakrájenou papriku, celer, a červenou cibuli pro svěží křupavost. Pro krémovost se místo klasické majonézy používá jogurt, avokádový dip nebo veganská majonéza. Přidáním čerstvých bylinek, jako je kopr nebo petržel, se zvýrazní chuť a dodá salátu svěží nádech. Tyto alternativy nejenže snižují obsah nasycených tuků a cholesterolu, ale také obohacují salát o další živiny a vlákninu.

Související články

Zdroje: kniha Co jedl Vlasta Burian? : Vzpomíná jeho osobní kuchař Jaromír Trejbal : 66 původních receptů, str. 39, dadala.hyperlinx.cz