Václavka obecná patří mezi nejoblíbenější podzimní houby českých houbařů, které rostou i za chladnějšího počasí. Traduje se, že václavky začínají růst na sv. Václava, tedy 28. září, podle čehož si také získaly své pojmenování. Sezóna růstu těchto hub je poměrně dlouhá a v lesích na ně narazíte až do konce listopadu. 

Mají jemnou chuť a příjemné aroma a jsou ideální pro přípravu mnoha pokrmů. Zkuste je podávat na topince, které dodají ty správné grády a promění obyčejný chléb v delikatesu, kterou si dozajista zamilujete. Jedná se o ideální rychlou večeři, ale i chutnou svačinu, kterou ocení každý houbař i gurmán.

Chcete znát recept na václavky na topince s řepou a rukolou? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Šumavská houbička:

Zdroj: Youtube

Jak poznat václavky

Václavka obecná je houba, kterou můžete snadno rozpoznat podle jejího klobouku. Je zbarvený do žlutohněda až načervenale hněda a jeho povrch je pokrytý vláknitými šupinami, které houbě dodávají typický vzhled. Třeň neboli noha má na sobě žluté zbytky vela, a typickým znakem václavky je hvězdovitě protrhaný prstenec.

Kde václavky rostou

Zpravidla najdete václavky ve velkých trsech buď na odumřelých kmenech stromů či pařezech, ale objevují se i na živých stromech. Václavka obecná je nejvíce rozšířená v listnatých i jehličnatých lesích.

Zpracování

Václavky je vždy nutné důkladně tepelně zpracovat, proto by měla jejich úprava trvat vždy alespoň 20 až 25 minut. Díky tomu odstraníte veškeré případné toxiny, které by mohly strávníkům způsobit zažívací potíže. Pro přípravu používejte jen klobouky, nohy jsou totiž ke konzumaci příliš tuhé.

Potřebné ingredience

K přípravě receptu václavek na topince si nachystejte 3 větší hrsti kloboučků václavek, 3 plátky slaniny, 2 lžíce másla, 120 ml hovězího vývaru, 2 lžíce pokrájené vařené řepy, 1 hrst rukoly, česnek, 1 lžíci nadrobeného balkánského sýru, 1 lžíci balsamica, 1 stonek hladkolisté petržele, chléb na topinky a dle chuti koření jako sůl, pepř a drcený kmín.

Václavky na topince

Nejprve pečlivě očistěte kloboučky václavek a nakrájejte je na čtvrtky. Poté si okrájejte slaninu na drobné kostičky. V pánvi rozehřejte lžíci másla a orestujte na něm připravenou slaninu do zlatova. Přidejte zbytek másla a pokrájené václavky. Směs dochuťte dle chuti kořením a nechte 5 minut restovat.

Související články

Následně zalijte opečené václavky vývarem a duste pod pokličkou po dobu 25 minut. V případě potřeby přilijte vývar nebo vodu. Tekutinu nechte ve finále vyvařit. Pak přidejte rukolu a řepu a nechte směs ještě chvilku prohřát.

Mezitím připravte krásně křupavé topinky, a ještě teplé je potřete česnekem. Na závěr na každou topinku rozmístěte rovnoměrně václavkovou směs, posypte balkánským sýrem a najemno posekanou petrželkou.

Zdroje: www.houbickavkuchyni.cz, www.videokucharka.cz, www.toprecepty.cz