Vajíčkové pomazánky není nikdy dost. I když zdvojnásobíte množství surovin, nikdy nezbyde, tak dobrá je. A pokud k ní přidáte ještě čerstvý kváskový chléb, o lahůdku, již překoná máloco, je postaráno. Pamatujete si ještě tu nejlepší z dob socialismu? Pojďte si ji s námi připomenout.

Jeden z receptů, jak připravit lahodnou vajíčkovou pomazánku, přináší YouTube kanál Vaříme s Kubíčkem:

Zdroj: Youtube

Zdravá, nebo zatracovaná?

Mezi majonézou a zakysanou smetanou září vejce, která jsou opravdu zdravá, i když v minulosti se dostala poměrně neprávem na pranýř. Obsahují plnohodnotnou bílkovinu, kterou lidský organismus dokáže velmi dobře využít a kromě vitaminu C se vejce mohou pochlubit kompletní škálou vitaminů. Jsou také důležitým zdrojem železa, vápníku, fosforu a dalších, i proto jsou například vaječné žloutky doporučovány zařazovat do dětského jídelníčku od dosaženého šestého měsíce věku.

Nabitá vitaminy

Nejhojněji je v souvislosti s vejci diskutovaný obávaný cholesterol. Ten se samozřejmě nikam zázračně neztratil, i když je pověst vajec částečně rehabilitována. Ve vejcích však najdeme i látky, které na druhou stranu hladinu cholesterolu v krvi snižují, konkrétně lecitin, takže přiměřená konzumace vajec je ku prospěchu, než naopak. Malé poklady ve skořápkách poskytují důležité živiny, vitaminy a minerály. Díky bílku mají i skvělý sytící efekt. Takže vejce jsou potravina, kterou byste měli do svého jídelníčku zařazovat pravidelně. Třeba i v podobě pomazánky.

Poctivá klasika

Klasická socialistická pomazánka je bezesporu nejchutnější a máloco se jí vyrovná. Je v ní sice majonéza a zakysaná smetana, ovšem uvedené množství je na několik porcí. Pokud ji tedy nesníte naráz, může se jednat třeba i o lahodný a vydatný start dne. Uvařte si 6 vajec natvrdo. Nadrobno nakrájejte půl cibule a vsypejte do mísy, přidejte k ní 3 lžíce majonézy, nemusejí být úplně vrchovaté, 2 lžíce zakysané smetany a kávovou lžičku plnotučné hořčice. Vejce zchlaďte, oloupejte a nakrájejte na kousky, které vám vyhovují, můžete je i nastrouhat na hrubém struhadle. Smíchejte s ostatními ingrediencemi, dochuťte solí a pepřem. Nebojte se přidat čerstvou bylinku. Pažitka v ní chutná skvěle, popřípadě zbytky medvědího česneku. namažte na čerstvý křupavý chléb a vychutnejte si své dílo.

Související články

Zdroje: www.cpzp.cz, irecept.cz