Valašské frgály se staly tak oblíbenými, že se hojně pečou po celé naší republice. Ty pravé ale samozřejmě patří na Moravu, proto do jejich přípravy fušovat nebudeme. Nicméně vám přinášíme recept na jejich snazší, ale neméně dobrou alternativu.

Frgály se připravují s celou řadou náplní. Mezi ty nejoblíbenější patří tradiční maková, povidlová, tvarohová, ale i meruňková nebo třešňová. Pravý Valach by si ho dal ale s chutí i s náplní kedlubnovou nebo třeba mrkvovou. U sladké verze nikdy nezapomínejte na drobenku, ta frgálu dodá tu správnou chuť.

A proč se frgál vlastně jmenuje frgál? V minulosti se tímto názvem označoval nepovedený koláč. O mnoho let později se název tak rozšířil, že k tomuto oblíbenému koláči už prostě patří.

Historie frgálů spadá do počátku 19. století

Historie nám známého frgálu spadá do počátku 19. století. Jednalo se tehdy o sváteční jídlo, protože mouky nebylo nazbyt a muselo se šetřit. Frgál se tak dělal pouze při svátečních příležitostech, jako jsou křest, svatba nebo posvícení.

Většinou tenkrát převládala povidla z jablek a hrušek. I všechny další suroviny byly samozřejmě domácí. Zajímavostí je, že se do tradičního valašského frgálu používalo kachní sádlo. Nebojte se, žádnou zvláští chuť ani zápach v jídle nezanechávalo.

Pokud chcete ochutnat ten pravý frgál, opravdu se asi budete muset vydat na valašsko. Nic ale nebrání tomu, abyste si připravili snazší alternativu.

Recept na koláč ve stylu frgálu

Suroviny:

4 lžíce cukru

250 ml mléka

1 kostka droždí

500 g hladké mouky

špetka soli

2 vejce

1 lžíce vepřového sádla

100 ml slunečnicového oleje

Tvarohová náplň:

4 kostky tvarohu

3 vajíčka

4 lžíce cukru

1 lžíce vanilkového pudinku

kůra z bio citronu

Švestková náplň:

400 g švestkových povidel

půl lžičky skořice

špetka namletého badyánu

voda nebo rum na zředění (3 – 4 lžíce)

Jablečná náplň:

400 g jablečného pyré

1 lžíce cukru

1 lžička skořice

Drobenka:

100 g másla

100 g cukru

120 g hrubé mouky

Na postup se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zdroj: www.toprecepty.cz, www.valachy.cz, www.novinky.cz