adventní kalendář
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vánoce - jak na nic nezapomenout a nestresovat se?

Vánoční svátky by měly být symbolem klidu a pohody. Ne vždy a všem se to však podaří. Poradíme vám, jak připravit Vánoce, které si opravdu užijete. Vždyť Štědrý den nás čeká už za 6 týdnů.

Zjistěte datum Vánoc a odpočítejte začátek adventu


Že je Štědrý den 24. prosince, to vědí i malé děti. Důležité je včas zjistit, na který den v týdnu Štědrý den vychází. V roce 2017 připadá Štědrý den na neděli. Čeká nás tak nejkratší možné adventní období. Advent (z lat. adventus = příchod) je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Délka adventu se v jednotlivých letech liší. První neděle adventní může být nejdříve 27. listopadu a nejpozději 3. prosince, trvá tedy 22 až 28 dní.

Advent 2017 je nejkratší možný: potrvá pouhých 22 dní

  • adventní kalendář Adventní kalendář Zdroj: Archiv ireceptar.cz první adventní neděle (železná neděle) 3. prosince 2017
  • druhá adventní neděle (bronzová neděle) 10. prosince 2017
  • třetí adventní neděle (stříbrná neděle) 17. prosince 2017
  • čtvrtá adventní neděle (zlatá neděle) 24. prosince 2017

 

Nenechte se strhnout, připravte si vlastní plán

Zapomeňte na "zaručené rady", co všechno se před Vánocemi "musí" udělat či kolik druhů cukroví napéct. Sepište si, co chcete stihnout a zvažte své možnosti, časové i fyzické. V ideálním případě zapojte do příprav i další členy domácnosti. Možná budete překvapeni, že o to či ono ostatní příliš nestojí a že by někteří místo hektických příprav přivítali třeba návštěvu předvánoční výstavy či koncertu. 

Vánoční úklid

Na úklidu koupelny si dejte opravdu záležet. Vánoční úklid by měl být opravdu důkladný. Zdroj: Shutterstock.com / Maryna Pleshkun Pro většinu hospodyněk nejméně oblíbená část vánočních příprav. Čas od času si ale každá domácnost důkladný úklid zaslouží. Pokud chcete využít nabídku profesionálů, nezapomeňte na včasnou objednávku. Jedině tak si budete moci vybírat vhodný termín. V opačném případě si rozvrhněte jednotlivé části úklidu tak, abyste před samotnými svátky měly volné ruce spíše na zdobení či cukroví. 

Vánoční cukroví

vánoční cukroví vánoční cukroví Zdroj: Archiv ireceptar.cz Zjistěte, kdo má jaké druhy nejraději a těm se věnujte prioritně. Někdy pomůže dělba práce v rodině či mezi přáteli. Zatímco někdo peče úžasné vanilkové rohlíčky, jiný může mít skvělé pusinky. Stačí napéct dvojnásobnou dávku a vyměnit.

Samozřejmě, že existuje možnost vánoční cukroví nakoupit, případně koupit předem připravené těsto. Ne každému to však vyhovuje – pro někoho je prodávané cukroví příliš drahé, jiní dávají přednost léty osvědčeným rodinným receptům.Určitě nezapomeňte ani na ty členy rodiny, kteří mají nějaká zdravotní omezení. Mezi recepty na našich stránkách najdete i dia či bezlepkové.

Vánoční dárky a jejich balení

Radost udělá i pěkně zabalený dárek. Radost udělá i pěkně zabalený dárek. Zdroj: Shutterstock.com / Elena Schweitzer Vzhledem k tomu, že letošní advent je nejkratší možný, na dárky koupené na zlatou neděli zapomeňte. Pokud své blízké chcete potěšit dárky vlastnoručně vyrobenými či originálně zabalenými, začněte s přípravami co nejdříve. Dostatečný předstih se vyplatí i pro objednávání přes internet. Chcete ušetřit na poštovném? Využijte Den dopravy zdarma, který letos vychází na 13.–15. listopadu. 

Vánoční květiny

obrázek z archivu ireceptar.cz Vánoční hvězda patří k nejoblíbenějším vánočním květinám. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Ani nákup hrnkových květin nemusíte odkládat na poslední chvíli. Právě ony se mohou stát příjemným společníkem adventního období. Nabídka v zahradních centrech je bohatá nejen na druhy, ale i velikosti a barvy květů. Zvlášť pestrý je výběr azalek, bramboříků, amarylisů a samozřejmě vánočních kaktusů a vánočních hvězd. Vybírat můžete z nabídky rychlených cibulovin (těm kralují především hyacinty).


Zygocactus-  pěstujeme je v teplotách kolem 20 až 25˚C, substrát udržujeme mírně vlhký. Vánoční kaktus Zdroj: Archiv ireceptar.cz Před nákupem zvažte, zda máte pro ten který druh vhodné tepelné a světelné podmínky. Včasným nákupem můžete ušetřit nejen čas, ale i finanční prostředky. Pokud chcete rostlinu pěstovat i v dalších letech, pak je téměř ideální volbou vánoční kaktus. Má-li správnou péči (ideální nabere síly při letnění), pak už se z jeho květů můžete těšit od konce října či začátku listopadu.

Adventní a vánoční výzdoba

Adventní věnec si můžeme zhotovit i sami. Adventní věnec si můžeme zhotovit i sami. Zdroj: Archiv ireceptar.cz K nejoblíbenějším dekoracím patří adventní věnce. Zvolit můžete buď věnec položený na plochu (obvykle se svíčkami), nebo k zavěšení na zeď či na dveře. Hotové adventní věnce koupíte v květinářstvích i v zahradnických centrech (ceny se pohybují v řádech stokorun). Pokud rádi tvoříte, můžete se pustit do vlastnoruční výroby. Na webu jsme pro vás připravili rady a inspiraci jak postupovat.

Pokud jste ještě nikdy nic takového nezkoušeli, využijte nabídek zahradnických center či dalších institucí (například botanické zahrady, muzea), kde pořádají adventní dílny často jako součást výstav či víkendových akcí. Výhodou je, že vám s tvorbou poradí, případně pomohou, zkušení floristé, k ruce budete mít bohatou nabídku materiálu i vhodných pomůcek. A pro někoho může být bonusem i skutečnost, že po skončení práce nemusí uklízet. 

Vánoční stromky a ozdoby

vánoční stromek ozdobený slaměnými ozdobami Vánoční stromek se slaměnými ozdobami. Zdroj: Shutterstock.com / vnlit I tady se vyplatí včas zvážit vhodnou variantu. Zdánlivě nejsnadnější variantou je stromek umělý: stačí jej krátce před Štědrým dnem vytáhnout ze sklepa, ozdobit a je hotovo. Sice z něj nebude padat jehličí, ale nepotěší vás ani svou vůní.

Máte-li vhodné podmínky pro živý stromek v květináči, pak je lépe vybírat s předstihem. Už počátkem listopadu je v zahradních centrech bohatá nabídka. Jen počítejte s tím, že na teplejší prostředí bytu takto pěstovaný stromek musíte postupně přivykat a pokud jej chcete zachovat i do dalších let, tak při jeho návratu ven postupovat opačně. Koupit můžete také řezaný vánoční stromek. Asi nejkratší tradici má pronajímání (půjčování) vánočních stromků. Ozdoby můžete koupit nebo vyrobit.

Vánoční výstavy a koncerty

Adventní období nabízí i řadu příjemných aktivit. Někdo rád cestuje na vánoční trhy, jiní se těší na adventní koncerty či vánoční výstavy.  

Akční letáky