obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vánoční cukroví jako rodinný poklad. Co pekla maminka Petra Stupky?

Do lineckého těsta patří máslo, žádné náhražky. Zrovna tak do vanilkových rohlíčků, které se rozplývají na jazyku. A jak chutná těsto vínové? Vyzkoušejte je!

Nějaké to cukroví k vánočním svátečním dnům prostě patří. Někomu stačí perníčky a linecká kolečka, jiný se těší na desatero druhů cukroví pečeného před Vánoci dle rodinných zvyklostí. Tentokrát jsem tedy vybral to nejlepší z našeho „rodinného stříbra“ čili recepty na vánoční pečivo, které u nás doma obvykle pekla moje maminka. Jsou to recepty prověřené roky, a pokud kolečka, oválky, slzičky a další kousky budete vykrajovat, péci, slepovat a přizdobovat s láskou a radostí, věřte, že budou všem moc chutnat.

Linecké těsto

Tato klasika je základním těstem pro přípravu mnoha druhů pečiva.

210 g hladké mouky, 140 g másla, 70 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 1 žloutek a troška citronové šťávy

Máme-li dost vajec, nebo jsou-li vejce malá, můžeme dát žloutky dva. Pokud jde o volbu, zda máslo či různé tuky, jejich náhražky a vylehčené margariny, jsem pro klasické čisté máslo. Základem úspěchu je rychlé důkladné prohnětení surovin v jednolité těsto, které je třeba nechat (nejlépe v mikrotenovém sáčku nebo potravinové fólii) nejméně hodinku odležet v chladu.

Linecké těsto je základ Linecké těsto je základ Zdroj: Shutterstock.com / AGfoto

Vanilkové rohlíčky


240 g hladké mouky, 160 g másla, 100 g jemně mletých lískových oříšků, 50 g moučkového cukru, 1 žloutek

Propracované a odpočaté těsto připravené z uvedených surovin je nutné vytvarovat do rohlíčků, což bývá problém. Pokud vytvarujeme nestejnoměrně velké kousky, hrozí, že se při pečení ty menší spálí stejně tak jako příliš špičaté konce samotných rohlíčků. Proto doporučuji vtlačit oříškové těsto do formiček tvaru rohlíčků - všechny kousky budou stejně silné a stejně upečené. To, že je třeba málo sladké rohlíčky po upečení ještě teplé obalit v moučkovém cukru s vanilkou, snad ani není třeba připomínat.

Z formiček budou rohlíčky jeden jako druhý a propečou se rovnoměrně Z formiček budou rohlíčky jeden jako druhý a propečou se rovnoměrně Zdroj: Shutterstock.com / sarkao

Kokosky

Jednou z nejoblíbenějších cukrovinek je pro mne kokoska. S jejich přípravou je sice hodně práce, ale ta určitě stojí za to.

250 g strouhaného kokosu, 5 bílků, troška citronové šťávy, 350 gramů cukru jemné krupice

Z bílků ušleháme sníh - pro dobré šlehání přidáme trochu citronové šťávy. Do pevného sněhu pak postupně zašleháme asi 150 g cukru. Když sníh cukr přijme, nádobu se sněhem vložíme do vodní lázně, a do sněhu postupně zašleháme dalších 200 g cukru. Sníh zhoustne a získá zvláštní opálový lesk. To je znamení, že do něj můžeme vmíchat mletý kokos. Z bílkové hmoty pak nastříkáme na vymaštěný plech nebo na pečicí papír stejnoměrné bobíky a v mírné troubě je sušíme přibližně hodinu (ovšem za předpokladu, že jsou malé). Teplotu hlídáme v rozmezí 60-70 °C, až ke konci ji lze o 10-15 °C zvýšit. V různých jiných receptech najdete v kokoskách skořici a jiné koření, také mouku a podobně, ale podle mého to není ono.

Vínové těsto

V tomto jednoduchém a skvělém těstě není cukr a upečené vykrajované tvary proto obalujeme v moučkovém a vanilkovém cukru - kdo má rád může dát i cukr skořicový.

300 g mouky, 250 g tuku, 6 nebo 7 lžic vína, 1 žloutek

Aby se těsto vypracované z uvedených surovin dobře propeklo, je nutné ho nechat tři hodiny zrát v chladu a pak teprve rozválet na plát a vykrajovat z něj oválky či čtverečky, které se pak při pečení nafouknou. 

Akční letáky