I když není přesně známo, kým tradiční punč byl poprvé zkombinován, první zmínky o něm pochází ze 17. století od starých námořníků. Kvůli prázdným sudům piva a vína si totiž na pevnině nakoupili lihovinu arak neboli pálenku z cukrových palem. Poté se ji snažili upravit na chuť vína, a to za pomoci citrusů, koření, cukru a vody. Od té doby se punč začal šířit po celém světě.

Přichystejte na vánoční tabuli lahodný punč podle jednoduchého video receptu na YouTube, na kanálu Toprecepty:

Zdroj: Youtube

Původ slova punč

Jelikož staří námořníci nakoupili lihovinu v Indii, i její nový název vznikl právě z indického výrazu paanch neboli panča. Význam tohoto slova je číslovka pět, která symbolizuje počet použitých ingrediencí. V dnešní době však máme na výběr z mnohem více druhů koření, a proto si můžete vlastní vánoční punč připravit jako nejlahodnější horký nápoj adventu.

Ingredience dle libosti

Domácí punč si můžete vyrobit podle svého gusta, a proto se může v každých rodinách o něco málo lišit. Základním alkoholem je rum, lze však použít také bílé nebo červené víno, pálenku či likér. Vánoční punč pak dokonale ochutí skořice, hřebíček a badyán. Nezapomenout byste neměli ani na citron a pomeranč, ale můžete přidat také jablka, hroznové víno, brusinky nebo rozinky. Celý nápoj se oslazuje cukrem, medem, sirupem nebo zkrystalizovaným cukrem, který má lehce karamelovou chuť.

Tradiční vánoční punč

Pokud si nejste jistí, jak ingredience správně nakombinovat, vyzkoušejte osvědčený recept, který nemá chybu! Budete na něj potřebovat 350 ml vody, 150 g cukru, kousek celé skořice, 4 hřebíčky, 60 ml rumu, 400 ml bílého vína, citron a pomeranč. Nejdříve přiveďte k varu vodu společně s cukrem, čerstvě vymačkanou šťávou z obou citrusů a kořením. Poté přilijte rum a víno, přičemž nápoj už nevařte, pouze ohřívejte, aby nedošlo k vyprchání alkoholu.

Dozdobení nápoje

Hotový nápoj nalijte nejlépe do silné skleněné mísy, aby byla krásně vidět barva i složení samotného punče. Na závěr přidejte pokrájené ovoce, které vánoční punč dokonale dozdobí. Možná si říkáte, že takto punč nevydrží být delší dobu teplý. I na to však měli staří námořníci geniální trik!

Snadné udržení teploty

Punč samozřejmě můžete mít neustále na plotně a ohřívat, ale už tak nevynikne jeho krása na prostřeném vánočním stole. Proto můžete vyzkoušet jednoduchý trik s máslem, který skvěle poslouží jako poklička. Stačí, když dáte na hladinu horkého punče malý kus másla, jenž se rozpustí a vytvoří ochrannou vrstvu před únikem tepla.

Související články

Zdroje: apetitonline.cz, alkohol.cz, magazin.recepty.cz