Zdroje: svetkreativity.cz, prozeny.blesk.cz, prostreno.cz

Okolo vaření panuje spousta mýtů, o kterých se mezi lidmi mluví spoustu let. Dokonce jsou součástí i mnoha kuchařek. Většina z rad a doporučení týkajících se přípravy pokrmů je ale zcela nesmyslná a maximálně vede k plýtvání dost drahými surovinami. Podívejte se na přehled těch nejznámějších a přestaňte se řídit „zaručenými” postupy, jejichž účinnost není nijak podložená.

Olej při vaření těstovin zajistí, že se těstoviny neslepí?

Při vaření těstovin se hojně šíří rada, ve které se hovoří o tom, že přidáním oleje do vody, v níž se těstoviny vaří, lze zabránit tomu, aby se slepily. Jenže jde o poměrně velký nesmysl. Olej se při nalití do hrnce drží na hladině, kvůli čemuž v podstatně do styku s těstovinami vůbec nepřijde. Zbytečně se tak připravíte o olej, který v hrnci s těstovinami nemá absolutně žádné využití. Pokud chcete předejít tomu, aby se těstoviny slepily, během vaření je pomalu míchejte. To totiž skutečně smysl má.

Voda z těstovin nemá další využití

A u těstovin ještě zůstaneme. Spousta lidí má za to, že po uvaření těstovin voda, v níž se vařily, nemá další využití, a tak ji nekompromisně vylijí. Tak tomu zdaleka není. Voda z těstovin se totiž výborně hodí do nejrůznějších omáček, se kterými budete následně špagety nebo penne servírovat. Omáčky zjemní, ochutí a také mírně zahustí. Při slévání těstovin si tedy vždy dejte alespoň část vody z nich stranou, určitě se vám bude hodit.

Slaná voda se vaří rychleji

Jedním z největších mýtů, které se mezi lidmi šíří a kterého se spousta lidí drží, je, že osolená voda začne vřít rychleji. Jde přitom o holý nesmysl. Přidáním soli do vody lze docílit maximálně toho, že obsah v ní uvařený získá slanější chuť. Rozhodně neplatí, že by se osolená voda vařila rychleji.

Znovu ohřáté houby jsou jedovaté

Další příklad zbytečného plýtvání. Spousta kuchařů uvaří dokonalý pokrm s houbami, avšak jej nestačí sníst najednou. Zbytek pak raději vyhodí, neboť se někde dočetli či doslechli, že znovu ohřáté houby jsou jedovaté. I v tomto případě se jedné a mylnou informaci. Tato fáma pravděpodobně vznikla kvůli tomu, že jsou houby velmi bohaté na bílkoviny, které jsou potravou mnoha bakterií. Ty se během zahřívání množí a jejich počet se skutečně zvyšuje. Jenže když houby při ohřívání důkladně prohřejete, bakterie se zničí a pokrm bude zcela neškodný.

Podobný mýtus koluje i kolem špenátu. Když ale uvařený špenát dobře skladujete a následně jej při vysokých teplotách znovu ohřejete, můžete jej konzumovat bez obav.

Opečené maso se při pečení nikdy nevysuší

Častokrát se doporučuje maso před pečením v troubě ze všech stran zprudka opéct, aby se během další přípravy nevysušilo. To je z části pravda – maso se zatáhne a skutečně si uchová svou šťavnatost po mnohem delší dobu, než kdyby byl tento krok zcela přeskočen. Bohužel si značná část lidí myslí, že opečené maso v klidu zvládne i velmi vysoké teploty, rychle se upeče a stejně bude plné chuti a šťávy. Tak tomu ale není. Maso před pečením pro šťavnatost tedy raději opečte, držte se ale následně nižších teplot, aby byl výsledek co nejlepší.