Kotlíkový buřtguláš
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vaříme na čundru: buřtguláš, vandrácký hanbáč a kukuřice v popelu

Přinášíme další várku receptů, které z vás udělají nejslavnějšího kuchaře divočiny. A pokud ne, alespoň se dobře nadlábnete.

Otevřít konzervu a ohřát ji dokáže i ten nejobyčejnější greenhorn. Ovšem hotová jídla v konzervě nebývají většinou zrovna nejchutnější. Pokud se toužíte nejen nasytit, ale hlavně si i pochutnat, pak věnujte přípravě jídla chvíli péče.

Buřtguláš

  • Kotlíkový buřtgulášKotlíkový buřtgulášAutor: Archiv ireceptar.cz

    špekáčky
  • špek
  • cibule
  • brambory
  • sůl, pepř
  • sladká červená paprika, kmín, majoránka, pokud máte
  • gulášová polévka v pytlíku pomůže
  • pivo, pokud je po ruce
  • chléb

Buřtguláš je klasika. Vyplatí se jej uvařit pro víc než pro jednu osobu, takže jej nejspíš budete dělat v kotlíku.

Osmažte na kostičky nakrájený špek a přidejte cibuli. Jakmile je dozlatova, naházejte do kotlíku na kostičky pokrájené špekáčky a posypte je pepřem, červenou sladkou paprikou a špetkou kmínu, pokud tedy máte koření s sebou - když ne, nic tak strašného se nestane.

Jakmile jsou špekáčky osmažené, zalijte je vodou a přidejte brambory nakrájené na kostičky. Když přidáte gulášovou polévku z pytlíku, krásně tím výsledek chuťově obohatíte (ale není to nutné).

Nechte to nad ohněm vařit a ve volném čase proberte kamarádům batohy, jestli si někdo nesyslí plechovku piva. Pokud ano, tak zabavit, otevřít a přilít tak půlku do kotlíku. Zbytek můžete upíjet při čekání, než změknou brambory.

Jakmile se tak stane, poprašte majoránkou (opět není nutná, jen pokud ji máte) a osolte. Nechte ještě chvilku probublat, aby se menší brambory rozvařily a guláš nám tak zahustily.

Podávejte s chlebem nebo s topinkou a zapíjejte pivem, pokud jste při rabování batohů našli těch plechovek víc.

Buenos chuťos!

Vandrácký hambáč

Na pánvi vysmažte větší kostičky slaniny. Křupavé kousky z pánve vyndejte a na tuku osmahněte kolečka lančmítu - o tom jak vybrat kvalitní luncheon jsme si říkali minule.

Rozkrojené housky nebo půlkrajíce chleba lehce opečte nad ohněm a potřete podle chuti kečupem nebo hořčicí.

Na spodní část položte osmažené kolečko lančmítu, přidejte kolečka cibule a posypte kousky slaniny. Pokud s sebou táhnete nějaký tvrdý sýr, přidejte plátek a přiklopte druhou polovinou chleba nebo housky.

Jestli někomu v hambáči chybí list salátu, ať si během dne utrhne po cestě třeba listy medvědího česneku (ideálně než začne kvést, v květnu jeho sezóna končí) – poznáte jej podle typické česnekové vůně, jitrocele nebo mladé kopřivy. Nebude zklamán.

Buenos chuťos!

Kukuřice v popelu

  • Kukuřice upečená ve žhavém popelu.Kukuřice upečená ve žhavém popelu.Autor: Shutterstock.com / Blue_Deep

    kukuřice
  • sůl
  • máslo (není nezbytně nutné)

Až bude v ohništi dost žhavého popela, vemte kukuřičné klasy a tak, jak je příroda zabalila do listů do popela zahrábněte. Dejte jim tak čtvrt hodiny, klasy vytáhněte, sloupněte spečené zbytky listů a posolte. Pokud se někde v dostupném okolí povaluje kus másla, tak potřením horké kukuřice okamžitě zdvojnásobíte chuťový zážitek!

Buenos chuťos!

Doporučení redakce pro horké dny:

  • při výběru surovin zohledněte aktuální předpověď počasí. Například balenou hořčici doporučují výrobci skladovat při teplotě 1-25°C. Ani konzervě s luncheonmeatem nadměrné slunění nesvědčí.
  • obrázek z archivu ireceptar.czTeploměr ukazuje vysoké teploty.Autor: Shutterstock.com / VladisChern

    Zvýšenou pozornost věnujte výstrahám meteorologů
    . Od 3. srpna 2018 od 11 hodin až do odvolání platí pro celé území České republiky výstraha před vysokými teplotami, které společně s dlouhodobým suchem výrazně zvyšují nebezpečí požárů (více portal.chmi.cz). V některých okresech je z výše uvedených důvodů vyhlášen nejen zákaz rozdělávání ohňů, ale platí i zákaz vstupu do lesa.

Akční letáky