obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vaříme z ryb: Jak dobře nakoupit, skladovat i připravit

Skvělé jídlo, které dodá tělu spoustu hodnotných živin a přitom zachová štíhlý pas? Nepotřebujete zlatou rybku, tohle přání vám splní každý zástupce šupinatého bratrstva. Sladkovodní nebo mořské, čerstvé i mražené, nechte je vplout na váš stůl.

Vaše předsevzetí zhubnout se nedaří? Dodržujete postní období? Nebo jen toužíte po zdravějším životním stylu? Rybí maso by se mělo objevovat na našem jídelníčku pravidelně, nejen v nějakém záchvatu touhy po zdravé výživě. Je lehce stravitelné, málo kalorické a plné prospěšných tuků.

Jak nakupovat ryby

Rybku můžete zakoupit buď čerstvou nebo mraženou. Nejčerstvější rybu pořídíte v sádkách, případně na farmářských trzích, chlazené a balené jsou k dostání i ve větších obchodech. U chlazené ryby si prohlédněte žábry, čím déle je ryba zabitá, tím jsou více bledé, čerstvá je má tmavě červené. Oči musí mít ryba jasné, nezakalené. Rybu otestujte i zmáčknutím, svalovina čerstvé ryby se po chvilce vyrovná, v uleželé zůstane vymáčknutý důlek dlouho.

Dáte-li přednost mraženým mořským rybám, Mražené rybí filé Mražené rybí filé Zdroj: Shutterstock.com / ffolas vybírejte raději ty, které byly zamrazeny přímo na moři. Pořádně prozkoumejte balení, při troše štěstí se během transportu a skladování váš úlovek nerozmrazil. Odradit by vás měly hromádky ledových krystalů v balení i mrazem spálená suchá místa na rybím mase. Přestože je maso mrazem dobře zakonzervované, nemělo by se skladovat déle než tři měsíce. Před přípravou pokrmu vyjměte rybu z obalu a položte ji na talířek do lednice. Čím pomalejší rozmrazování, tím méně vody vyteče.

Filé z tresky pod peřinou

Rybu v krustě připravíte i ze zmraženého filé Rybu v krustě připravíte i ze zmraženého filé Zdroj: Shutterstock.com / margouillat photo Nestíháte rybu předem rozmrazit? Zkuste výborné zapečené filé. Rybí filé (4 kousky) předem nerozmrazujte a vložte je do máslem vymazaného pekáčku. Osolte a potřete bílým jogurtem. Rybí kousky posypte strouhankou smíchanou s parmezánem a bylinkami podle chuti, přidat můžete i nastrouhanou citrónovou kůru nebo umleté oříšky. Poklaďte kousky másla a vložte do trouby předehřáté na 180°C, pečte asi 20 minut.

Rybí balíček - Losos se zeleninou v papilotě

Výborná a rychlá večeře bez zbytečného nádobí. Asi 600 g filetu z lososa (případně tresky, Losos v papilotě se dá uvařit stokrát jinak Losos v papilotě se dá uvařit stokrát jinak Zdroj: Shutterstock.com / Stepanek Photography halibuta apod.), rozdělte na jednotlivé porce. Zeleninu (cuketa, paprika, rajčata...) a brambory nakrájejte na tenké plátky (pro rychlejší přípravu použijte brambory předvařené), promíchejte s nakrájenou cibulí a dvěma stroužky česneku na plátky. Ochuťte olivovým olejem, kousky citrónu, bylinkami (tymián, oregano, bazalka), osolte a opepřete Připravte si čtverce z pečícího papíru, naplňte zeleninou, navrch dejte porci ryby a kousek másla. Papír stáhněte provázkem vhodným pro pečení a balíčky pečte v troubě při 180°C asi 25 minut.

Rybí karbanátky

Karbanátky se pečou na pánvi nebo v troubě Karbanátky se pečou na pánvi nebo v troubě Zdroj: Shutterstock.com / ffolas Do karbanátků zpracujete i zbylou rybu z jiného jídla. Variací na téma karbanátky je mnoho, použít se dá rybí maso čerstvé, ale přimíchat můžete i nedojedené pečené či vařené maso.

Na jemno nakrájejte 500 g filetů z ryby (treska, kapr), přidejte vejce, nadrobno nakrájenou cibulí, nasekané bylinky, osolte a opepřete. Zahustěte strouhankou a tvarujte karbanátky. Obalte je ve strouhance a opečte na oleji nebo upečte na plechu v troubě.

Akční letáky