Zdroje: cookieandkate.com, www.wikihow.com

Večeře bez masa? Žádný problém

Maso je chutné a určitě by mělo být v jídelníčku, ale rozhodně nemusí být každý den. U nás málo používaný lilek jde upravit mnoha způsoby a záleží jen na tom, jak jej dochutíte. Jde totiž o poměrně nevýraznou, ale dužnatou zeleninu, a proto ji lze jednoduše použít do různých receptů.

Jednoduchou zeleninovou večeři s lilkem v hlavní roli zvládne každý a je to vnikající pokrm nejen pro ty, kteří nejedí maso, ale také všechny, kdo drží dietu a počítají kalorie. Recept je to neuvěřitelně variabilní, jen je třeba pokrm dobře ochutit.

Zdroj: Youtube

Jak připravovat lilek?

Lilek neboli baklažán je také možné připravit jako dip nebo studený pokrm k pečivu, ideálně tenké pitě. Pokud byste lilek smažili. Doporučuje se jej nakrájet na silnější pláty, posolit a počkat až pustí vodu. Osušené plátky se pak smaží na oleji. Nevýhodou smažení je, že plátky natáhnou ohromné množství oleje, ale bez něj se jen dusí. Když je budete dělat do měkka, musíte na plátcích nechat slupku, jinak se vám zcela rozpadnou na kaši. Proto mnozí upřednostňují grilování nebo pečení.

Nejjednodušší je pečení v troubě v alobalu nebo jen tak na plechu. V obou případech je vhodné lilek napřed z několika stran propíchnout, aby při pečení mohla šťáva a pára unikat a lilek neexplodoval uvnitř vaší trouby.

Další možností, která je velmi chutná je grilování nebo opékání přímo na plynovém sporáku. Ano, je to trochu barbarské, ale díky kontaktu s ohněm bude lilek krásně vonět. Na mírném plamenu jej opečete ze všech stran jen několikerým potočením za stopku a za 10 minut bude hotovo. Pokud přistoupíte ke zmiňované barbarské metodě, pak vyberte lilek kulatější, jen o něco málo větší než jablko, aby se vám s ním na sporáku dobře manipulovalo.

Že je lilek upečený poznáte podle toho, že je měkký, lehce propíchnutelný nožem.

Lehká večeře: Dip z pečeného lilku

Nechejte pečený lilek krátce vychladnout, odstraňte prsty či nožem slupku a dejte do mixéru nebo sekáčku. Dobře upečený lilek můžete také rozmačkat vidličkou.

K jednomu lilku přidejte stroužek česneku, dvě špetky soli, dvě lžíce omáčky sezamové pasty tahini, lžíci olivového oleje a bylinky. Hodí se skvěle kopr, ale také petržel, pažitka nebo čerstvý koriandr. Rozmixujte vše a ochutnejte, zda nepotřebuje směs ještě dosolit. To je vše, máte hotovo!

Tento dip, který pochází ze zemí Středního východu, se říká „baba ganoush". Hodí se ke grilovanému masu i zelenině, ale také pečivu, tacos, tortille nebo pitě.
Je to jídlo lehké a zdravé, perfektně se hodí do jakékoli nízkokalorické diety a v létě při grilování si také najde své místo na stole.

Související články