Upečte si velikonočního beránka s mistrem pekařem Josefem Maršálkem.
Zdroj: udra11 / Shutterstock

Velikonoční beránek podle Mistra pekaře. Jaké triky má Josef Maršálek?

Kupujete si každý rok velikonočního beránka, anebo si rádi upečete vlastního? Podle mistra pekaře Josefa Maršálka to prý není náročný úkol. Prozradí vám nejen recept, ale také ukáže, jak na to.

Zdroje: www.toprecepty.czcs.wikipedia.org

Velikonoční beránek

Velikonoce jsou významné svátky roku s hlubokou křesťanskou symbolikou, i časem vítajícím příchod jara. Tradice, pokrmy i přípravy na tyto svátky se ve světě různí. Stejně je to i s velikonočním beránkem. Má svůj původ již ve starém Egyptě. Nejen tam, ale také v dalších starověkých civilizacích, byl beránek typickým pokrmem v době svátků.  

Také ostatní velikonoční tradice se různě prolínají napříč národy Evropy, Blízkého východu a severní Afriky. I v některých těchto částech světa se zdobí vajíčka. Tam, kde neslaví Velikonoce, jde o začátek nového roku, nebo oslavy jara. Pojďme ale zpět k beránkovi!

Barvení vajíček v cibuli Dekorování vajíček je oblíbeným zvykem v mnohých, často velmi různých, kulturách.  Zdroj: Shutterstock

Beránek podle Maršálka

Bude letos váš velikonoční beránek domácí, nebo kupovaný? Máte rádi s polevou, nebo bez? Vyzkoušejte recept podle uznávaného a oblíbeného cukráře a pekaře Josefa Maršálka, který se podělil o recept na beránka s tvarohem a olejem. Je nejen jednoduchý na přípravu, ale také opravdu lahodný.

Kde se vzal velikonoční beránek?

Proč vlastně beránek? Určitě byste to uhodli. Beránek, tedy skopové maso, je tradičním svátečním či obětním pokrmem. Velikonoční svátky se ne náhodou protínají s židovským svátkem pesach, v jejichž průběhu byl tradičně obětován beránek. Tato židovská tradice vyrůstá z připomínky židovského exodu z Egypta a oběti beránka, který byl upečen a sněden před tím, než Mojžíš a jeho lid z Egypta uprchli.

I když je židovská historie a tradice okolo beránka velmi zajímavá, s naším velikonočním beránkem už nemá nic dalšího společného. Křesťané převzali beránka jako symbol oběti Ježíše Krista. Proto se o Velikonocích peče sladké pečivo ve tvaru beránka. 

Forma na pečení beránka Forma na pečení beránka bývá keramická.  Zdroj: Kamila Procházková / Foto

Beránek stokrát jinak

Beránek patří k oslavám jara a Velikonoc nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.

Na českém území se pekly sladké beránky s mandlemi či rozinkami především od dob, kdy se přestaly ovce ve velkém chovat. Pečivo ve tvaru beránka se stalo součástí tradice a dnes jej můžete koupit, nebo doma upéci podle mnoha různých receptů. Beránek může být tvarohový, piškotový či z vláčného mazancového těsta. Beránka si můžete také upéci plněného čokoládou, s vaječným likérem nebo verzi veganskou a bezlepkovou.

Akční letáky