Zdroje: cs.wikipedia.org, fresh.iprima.cz, www.toprecepty.cz

Tradiční jídla patří i k Velikonocům

S velikonočními svátky se pojí řada tradic. Jídlo vždy o svátcích hrálo a stále hraje důležitou roli. Na Velikonoce, Vánoce, ale i svatého Martina chystáme i konkrétní jídla s těmito tradicemi spojené. Během roku si je dopřáváme jen zcela výjimečně nebo spíš vůbec.

Mezi typická velikonoční jídla patří nádivka. Krajové názvy se od sebe velmi liší. Můžete se setkat s hlavičkou, svítkem i sekanicí, ale i zlatou buchtou. Nádivka totiž už nic nenadívá, jde o směs pečenou samostatně, která se inspirovala v různých náplních i nákypech.

Recept na velikonoční nádivku

Máte vlastní recept na velikonoční nádivku, nebo se rádi necháte inspirovat šikovným kuchařem Romanem Paulusem? V tomto krátkém videu vám předvede, jak vynikající lehoučkou a perfektně chuťově vyváženou nádivku udělat.

Vyzkoušejte letos jeho recept, určitě bude patřit k těm oblíbeným.

Zdroj: Youtube

Co všechno se dává do nádivky?

Mezi typické suroviny používané k přípravě velikonoční nádivky nepatří jen kopřivy, ale dříve také maso z telecí hlavy. Odtud pochází název hlavička. Prý se však tento název také odvozoval od Kristovy trnové koruny, nicméně k tomu už je třeba jistá dávka představivosti.

Postupně se různé suroviny obměnily, některé se vytratily, další naopak přibyly. Dnes se proto můžete setkat především s recepty, které používají uzené maso, bůček nebo slaninu či sekanou. V receptech Marie Janků Sandtnerové se zase dočtete o používání vařeného jehněčího či kůzlečího masa. Často se používají mladé kopřivy, ale také další divoké bylinky nebo listy. Do směsi můžete přidat i špenát, pórek, jarní cibulku nebo medvědí česnek.

Dnes se také běžně přidává pečivo, které nahradilo ve starších receptech používané mléko s krupicí. Setkat se můžete i s použitím hub a ořechů, jindy se zase do směsi vmísilo i několik sekaných natvrdo vařených vajec.

Související články