Mazanec
Bez něj by to snad ani nebyly Velikonoce. S mandlemi, nebo bez, namazaný marmeládou, či suchý? Kousek si nakonec dá skoro každý.
2 bochánky, 1 hodina + kynutí
200 ml mléka
460 g polohrubé mouky
80 g cukru
20 g droždí
¼ lžičky soli
1 vanilkový cukr
3 žloutky + 1 vejce na pomazání
100 g másla, změklého
citronová kůra z ½ citronu
50 g rozinek, namočených nejlépe v rumu
plátky mandlí nebo sirky na posypání
1. Ohřejte 100 ml mléka, přidejte 1 lžičku cukru, 100 g mouky a rozdrobte droždí a nechte asi 20 minut vzejít kvásek.
2. Přidejte žloutky, mléko, sůl, prosátou mouku a citronovou kůru a ručně nebo v robotu začněte hníst těsto. Po asi 15 minutách přidejte pokrájené máslo a dál hněťte, až bude těsto pružné a hladké. Přidejte rozinky, těsto v míse zakryjte a nechte asi 1 hodinu kynout, až zdvojnásobí objem. Pak z něj vytvarujte dva mazance a nechte je na plechu vyloženém pečicím papírem znovu kynout skoro do dvojnásobku.
3. Vykynuté mazance potřete vejcem, nařízněte do kříže, posypte mandlemi a pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 40 minut dozlatova
Tip: Kynuté těsto se u nás tradičně peče často z polohrubé mouky, nebojte se ale použít hladkou nebo jejich směs. Chybu neuděláte ani přidáním hladké špaldové.
Sladké kříže
15 kusů, 1 hodina
300 ml mléka
50 g másla, změklého
500 g hladké mouky + 75 g
1 lžička soli
75 g cukru
1 lžíce řepkového oleje
1 sáček sušeného droždí
1 vejce
50 g rozinek
50 g kandované citronové nebo pomerančové kůry
strouhaná kůra z 1 pomeranče
1 lžička skořice
1 lžička koření do perníku nebo britského koření mixed spice
2 lžíce meruňkového džemu, na potření
1. Mléko ohřejte, nechte v něm rozpustit máslo a pak ho nechte stát, až bude jen teplé. Mezitím smíchejte mouku, sůl, cukr a droždí. Doprostřed vlijte mléko a přidejte vejce. Uhněťte hladké, nelepivé těsto, pokud to bude potřeba, přendejte ho na pomoučněnou plochu a pokračujte rukama na ní. Můžete samozřejmě použít i robot.
2. Těsto přendejte do vymaštěné mísy, zakryjte a nechte alespoň hodinu kynout na teplém místě, až zdvojnásobí objem. Pak vmíchejte rozinky, veškerou kůru i koření a nechte dál kynout ještě 1 hodinu.
3. Vykynuté těsto rozdělte na 15 kousků a z každého vytvarujte bochánek. Skládejte je na plech vyložený pečicím papírem (možná budete potřebovat 2 plechy) a nechávejte mezi nimi dost místa, aby mohly ještě nabýt na objemu. Zakryjte a nechte kynout ještě poslední 1 hodinu.
4. Z 75 g hladké mouky a 5 lžic vody umíchejte hustší pastu. Nejlépe cukrářským sáčkem pak udělejte na každém bochánku pastou kříž. Pečte je v troubě předehřáté na 200 °C asi 20 minut, až krásně zezlátnou.
5. Meruňkový džem trochu ohřejte, aby změkl, a ještě horkým potřete upečené teplé bochánky. Nechte vychladnout a podávejte.
Piškotový beránek
1 středně velká forma, 80 minut
3 vejce, žloutky a bílky zvlášť
150 g cukru
100 medu
250 g másla + na vymazání formy
250 g tvarohu z vaničky
300 g polohrubé mouky
1 sáček kypřicího prášku
kůra z ½ citronu
150 g rozinek
hrubá mouka na vysypání formy
1. Ze žloutků, cukru, medu a másla vyšlehejte pěnu. Mouku smíchejte s kypřicím práškem a spolu s tvarohem ji vmíchejte do žloutkové pěny, pak přidejte i citronovou kůru. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh a opatrně ho zapracujte do těsta. Nakonec přidejte rozinky a už je jen zlehka vmíchejte, aby se zhruba rovnoměrně rozprostřely v těstě.
2. Těsto nalijte do formy vymazané máslem a vysypané moukou a pak pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 55 minut, až beránek pěkně vyběhne. Po vytažení z trouby ho nechte alespoň 15 minut chladnout ve formě, pak vyklopte a nechte před postavením a krájením úplně vychladnout.
Beránek, nebo mazanec?
Bojíte se, že se vám beránek zase správně nevyklopí z formy, ale přitom ho určitě chcete na velikonočním stole? Možná pro vás bude řešení rovnou vynechat pečení klasického piškotového berana a vymodelovat ho na plechu. Třeba s dětmi nebo vnoučaty.
Použijte jakékoli své oblíbené kynuté těsto (nebo to naše na mazanec) a nemíchejte do něj rozinky ani mandle. Z hladké těsta tvořte bochánky. Jeden větší kus a čtyři středně velké použijte jako hlavu a nohy, ze zbytku pak nedělejte zhruba stejně malé kuličky a z nich udělejte vlnu. Můžete je nechat v bocháncích, kdo je hodně hravý, klidně z každého udělá maličkého šneka. Nakonec „beránka“ potřete rozšlehaným vejcem a z rozinek udělejte oči a z půlek mandlí nebo ještě dvou kousků těsta vytvarujte rohy. Nechte dokynout na plechu a pak pečte na 180 °C asi 20 minut dozlatova.
Jidáše
Smotejte uzel, šneka nebo klidně písmenka abecedy. A hlavně si vychutnejte tradiční pečivo, klidně už během velikonočního týdne.
20 kusů, 1 hodina + kynutí
500 g hladké mouky, nebo směsi s polohrubou
20 g droždí
70 g másla
70 g cukru
½ lžičky soli
1 žloutek + vejce na potření
175 g másla
med na pokapání, není nutný
1. Do mísy dejte mouku, uprostřed udělejte důlek a vlijte do něj většinu ohřátého mléka. Rozdrobte droždí, posypejte 1 lžičkou cukru a ze stran vmíchejte trochu mouky na těstíčko. Pak nechte v teple vejít kvásek, asi 30 minut.
2. Až bude tvořit bublinky, dejte do mísy zbylé suroviny na těsto a uhněťte hladké a pružné těsto, které by se nemělo příliš lepit. Přikryjte a nechte v teple kynout alespoň 1 hodinu, až zdvojnásobí objem.
3. Z těsta odkrajujte podobně velké kousky, vyválejte je do dlouhých válečků a stáčejte podle libosti. Rozložte a na plechu s pečicím papírem nechte ještě dokynout, asi 45 minut.
4. Vykynuté jidáše potřete prošlehaným vejcem a pečte v troubě předehřáté na 160 °C zhruba 15 minut. Nakonec je ještě, pokud chcete, potřete ještě teplé tekutým medem.
Zdroj: časopis Receptář