Bílé, červené, máslové, mungo, borlotti nebo černé oko. Fazole mnoha chutí, druhů i barev jsou k nezaplacení a dají se použít k přípravě pomazánek, salátů i jako hlavní jídlo. Vyhýbáte se jim? Napravte to.

Proč jíst fazole

Fazole jsou nejen výživné, ale i chutné, stačí být jen originální a nebát se experimentovat. Kromě toho se dá říct, že opravdu překypují zdraví prospěšnými látkami. Posilují srdce a krevní oběh, pomáhají při onemocnění jater a ledvin, odvodňují organismus a pomáhají i s vysokým cholesterolem.

Současně obsahují velké množství rozpustné vlákniny, mají nízkou energetickou hodnotu a vysoký obsah manganu, železa i draslíku. A hlavně? Nemusíte jich sníst závratné porce. Stačí začít tak, že si je budete pomalu zařazovat do jídelníčku v malém množství, aby si na ně vaše tělo zvyklo. Bojíte se nadměrného nadýmání? Žádné strachy, častokrát jde o přehnané mýty. Nadýmání způsobuje oligosacharid obsažený ve slupkách těchto luštěnin a jeho množství dokáže výrazně snížit správná příprava. Když budete jíst fazole častěji a po malých porcích, vznikající nepříjemná plynatost postupně zmizí, protože tělo se dokáže časem trávení fazolí přizpůsobit.

Náležité dávkování bílkovin

Lidský organismus potřebuje pro správné fungování pravidelný přísun bílkovin. Protože si je neumí uložit do zásoby, oproti sacharidům a tukům, je třeba je tělu dodávat pravidelně. Buďte tedy pro začátek ve střehu a přijímejte je jen v přiměřeném množství. Jejich nadbytek znamená výraznou zátěž, a to nejen pro ledviny. Nejvhodnější je kombinovat luštěniny s obilovinami a zeleninou. Spojení s masem a vejci není příliš vhodné, jelikož se jedná o dva různé druhy bílkovin. Takovýto pokrm pak více zatěžuje trávicí systém, což každý z nás hned snadno pocítí.

Namáčet či nenamáčet fazole před vařením?

Odpověď zní určitě a jednoznačně - ano, namáčet! Fazole zalijte dostatečným množstvím studené vody a nechte je namočené při pokojové teplotě. Doba namáčení se u jednotlivých druhů liší. Namáčení fazole oživuje a probouzí v nich enzymatické procesy, které z nich uvolňují oligosacharidy, které způsobují nadýmání. Ale jen u těch, kteří nejsou zvyklí luštěniny konzumovat pravidelně.

Mnohokrát narazíte na doporučení, jak správné po namočení fazole scedit, vodu vylít a dále je po opláchnutí v cedníku uvařit v čisté vodě. Ovšem pravdou také je, že voda, v níž jsou fazole namočené, je plná vitamínů a plnohodnotné chuti. Je to asi jako s kterýmkoliv pomalu se vařícím vydatným vývarem. A proto je škoda se této lahodné tekutiny zbavovat. Je to však na vás.

Doporučují to také členové Epicurious, amerického on- line brandu, který se zaměřuje na témata související s jídlem a vařením:

www.epicurious.com

Když testovali fazole uvařené ve vodě, ve které byly namočené oproti propláchnutým a vařeným v nové vodě, zjistili, že právě fazole vařené v původní vodě byly mnohem chutnější, měly kvalitnější i tmavší barvu a o dost lépe si zachovaly i svou strukturu.

Tip na závěr

Japonci často do vody, ve které se fazole vaří, přidávají mořskou řasu Nori či Komba. Tyto řasy skvěle pomáhají stravitelnosti, zmírní nadýmavost a fazole díky nim dokonce dříve změknou. A jako bonus přidávají k luštěninám další potřebné minerály a ještě lepší nutriční hodnoty.

Zdroje: www.lynnecurry.com, www.lifehacker.com, www.vegmania.cz