Mátový čaj příjemně osvěží a dodá ním energii. Mnoho z nás ale miluje mátu také v populárním mojitu nebo jiných koktejlech. V dalším vydání iReceptářTV poradí Vlastimil Šindelář, jak si tuto rostlinku vypěstovat na zahrádce nebo v květináči.

Pokud si koupíte zdravou rostlinku máty, s trochou péče ji budete mít velmi brzy plný záhon nebo truhlík. Máta roste velmi dobře a rychle. Někteří zahradníci trochu bručí, že je skoro jako plevel a velmi rychle dokáže zabrat volný prostor. Ale pozor, zase tak úplně snadné to nebude. Přece jen, starat se o ni musíme.

Dobrá zálivka je základ

Máty můžeme dnes na trhu koupit obrovské množství druhů. Najdeme ji snad v každém supermarketu, ale tady pozor. Podobně jako u ostatních bylinek, květináčy máty ze samoobsluhy jsou obvykle určeny pro okamžitou spotřebu a jen málokdy se nám podaří je rozmnožit dále. Pokud to s pěstováním máty myslíte vážně, vydejte se raději do zahradnictví. V současné době můžeme koupit obrovské množství odrůd, kromě klasické máty je v nabídce máta citronová, jahodová, ale také grepová či dokonce čokoládová, nebo druhy z různě barevnými listy, které pak skvěle vypadají v koktejlu či sklenici limonády. Výběr pak záleží čistě na tom, co nám je příjemné.

iReceptářTV: Vypěstujte si vlastní mojito. Máta provoní každou zahradu i byt

„Na rozdíl od středomořských bylinek jako levandule či šalvěj, které jsou zvyklé spíše na sucho, máta potřebuje opravdu dostatek vláhy, proto preferuje těžší vlhkou půdu,“ říká Vlastimil Šindelář, zahradník a spolupracovník časopisu Receptář. „Pro mátu je vhodnější vybrat spíše stinné místo, kde se bude určitě cítit mnohem lépe, než na přímém slunci,“ doplňuje Vlastimil Šindelář. Dokonce jedna z odrůd se jmenuje máta vodní a poznáme ji podle toho, že vytváří velmi hustý koberec jemných lístků. „Tato odrůda se skvěle hodí třeba na břeh rybníčků či jezírek, postupně se její listy roztáhnou až na hladinu,“ poznamenává Vlastimil Šindelář.

Klimatizace z truhlíku

Ostatní odrůdy máty rostou ale spíše do výšku. Svým růstem tak trochu připomínají kopřivy a skutečně se mohou rozrůst velmi rychle. Právě kopřivy jsou dobrým indikátorem, kam mátu zasadit. Pokud se tam daří jim, poroste nám tam dobře i máta, připomíná Vlastimil Šindelář. Pak už nemusíme ani vytvářet záhonek, stačí najít volné místo a rostlinku zasadit. Většinou už si své místo na slunci vybojuje sama.

„V severní Africe je nejoblíbenější máta černá vyznačující se tmavými stonky. Právě z této odrůdy vaří místní pověstný silný mátový čaj,“ objasňuje Vlastimil Šindelář a dodává, že právě tento čaj velmi efektivně reguluje pocení. Vypitím vlažného mátového čaje můžeme tedy organismus velmi efektivně ochladit, takže zvládne i vyšší teploty.

Ozdobou zahrádky bývá máta vonná, která je někdy nazývána také ananasová. Ta zaujme především panašovanými okraji listů. Vlastimil Šindelář podotýká, že tato máta má jednu zvláštnost. „V Německu se jí říká ananasová, naopak

Rakušané jí nazývají spíše jablečnou.“

Pozor na křížení

Budeme-li se mátě věnovat, pravděpodobně se dočkáme nejen záplavy voňavých lístků, ale také nádherných květů. „Ale tady pozor,“ varuje Vlastimil Šindelář: „Všechny máty jsou příbuzné. Pokud je tedy necháme vykvést a vytvořit semena vedle sebe, mohou se vzájemně zkřížit.“ Pokud tedy toužíme po konkrétní odrůdě, je vhodné starat se pečlivě o jednu rostlinu, kterou jsme zasadili. Pokud necháme další vyrůst ze semínek, mohou už mít třeba trochu jinou vůni či chuť.

V záplavě druhů máty existuje i několik druhů, které mají mohutné, chlupaté listy. „Tyto odrůdy běžně rostou na okrajích lesa a naši předkové je spíše než do nápojů používali jako velmi účinný přírodní repelent,“ radí Vlastimil Šindelář. Stačí si promnutými lístky máty potřít ruce a nohy. Máta efektivně odpuzuje klíšťata i komáry.