Žampiónové soupravy se mohou mírně lišit, ale princip bývá stejný. Najdete v nich kostku podhoubím naočkovaného substrátu a sáček s krycí zeminou. Než se pustíte do vlastního pěstování, měl by být substrát podhoubím dokonale prorostlý, což při koupi ještě být nemusí. Dostatečně prorostlý substrát poznáte podle bělavého podhoubí a také podle příjemné, houbové vůně, která se z něj line.

Podhoubí má rádo teplo

Pokud substrát ještě není dostatečně prorostlý podhoubím, vyplatí se ještě zabalenou kostku umístit do prostředí s teplotou v rozmezí 20-26 °C, kde proroste do dvou týdnů (čím vyšší teplota, tím rychleji). Fólii na několika místech propíchněte.

Příprava pro pěstování

  • Když je substrát dobře prorostlý, fólii na kostce odřízněte na svrchní straně tak, aby po obvodu zůstal asi 3 cm široký okraj. Zvednutý okraj bude bránit vypadávání krycí zeminy.
  • Slehlý substrát nakypřete vidličkou do hloubky asi 2 cm a poté lehce urovnejte.
  • Poté můžete substrát nastlat krycí zeminou.
  • Žampiony rostou jak na světle, tak ve tmě. Kultura však nesmí být uložena v místě s možným výskytem plísní, které by pak mohly substrát snadno kontaminovat a úrodu znehodnotit.
  • Pokrytou kostku udržujte i nadále při teplotě 20-26 °C. Substrát se však nikdy nesmí ohřát na více než 30 °C!

Jak zalévat houby?

Krycí zemina musí být neustále dostatečně vlhká. Právě zaschnutí, byť dočasné, bývá příčinou malé sklizně. Krycí zeminu proto denně lehce pokropte (pozor ale, voda nesmí protékat do pěstebního substrátu) a její vlhkost pravidelně kontrolujte. Jednoduchý test obsahu vlhkosti provedete tak, že zeminu stlačíte v ruce. Z dostatečně vlhké při tom vymáčknete vždy vytlačit několik kapek vody. Nadměrnému odpařování a tím vysušování krycí vrstvy předejdete, když vytvoříte improvizovaný foliovník: do substrátu zapíchněte několik špejlí a na ně položte větší polyetylenový sáček. Překrytý prostor ale musí být stále dostatečně větraný.

Aby rostly rovnoměrně

Stává se, že na jedné straně kostky se tísní množství žampiónů, jinde zůstávají prázdná místa. Jak tomu předejít? Když podhoubí proroste krycí zeminou, je vhodné ji prohrábnout, aby se promísila s méně prorostlými místy a vznikly tak podmínky pro stejnoměrný nárůst plodnic. Za 3 dny při teplotě 20-24 °C narušené mycelium zase znovu dobře proroste.

Zchlazení podpoří úrodu

V další fázi kostku přemístěte na místo s teplotou 14-18 °C a přestaňte kropit. Právě tento teplotní kontrast vyvolá u dobře připraveného podhoubí růst plodnic. Asi za týden se objeví první drobné hlavičky. Ve chvíli, kdy dosáhnou velikosti 1-2 cm, je začněte opět vlhčit.

Mnoho sklizní a recyklace substrátu

Stejný postup následuje i u dalších růstových vln, kterých bývá 5-6 (ale i více) přibližně v týdenních intervalech po dobu asi dvou měsíců. Plodnice při sklizni vykrucujte, nikdy je neodřezávejte, aby v substrátu nezůstaly jejich zbytky.

Po vyplození substrát nevyhazujte – poslouží jako kvalitní hnojivo. Přímo do něj lze také zasadit rajčata, papriky či okurky – bude se jim dařit.