obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vyrobte dárek pro ptáčky: domácí lojové nanuky, věnečky, šišky…

Pokud lojové směsi na krmítko připravíte doma, budou zaručeně kvalitní, na zahradě udělají parádu a ještě může být jejich příprava příjemnou a užitečnou zábavou pro celou rodinu.

Nejlepším základem pro výrobu domácích lojových směsí je – lůj. Syrový lůj je pro ptáky zdroj energie i živin. Není všude a vždy k dostání, ovšem pokud je v řeznictví k mání, získáte ho obvykle levně. Alternativou je neškvařené sádlo, které je však ještě náchylnější k povolení při oblevě. Dále si připravte směs semínek. Neměly by chybět slunečnice, a pokud chcete ptáčkům podstrojit opravdu svátečně, mohou být loupané (vrabcům je to jedno, ale sýkorky takový luxus ocení). Dále se hodí semínka lněná, konopná, dýňová, proso, mák, kokos, drcené oříšky (samozřejmě nesolené, nepražené). Přidat můžete i rozinky, sušené jeřabiny a další bobule. Potřebujete alespoň tři díly loje na dva díly sypké směsi, aby výsledek držel pohromadě.

Domácí lojové dobroty potěší sýkorky, brhlíky, strakapoudy i vrabce Domácí lojové dobroty potěší sýkorky, brhlíky, strakapoudy i vrabce Zdroj: Shutterstock.com / Kuttelvaserova Stuchelova

Rozpuštěné a vypuštěné

Lůj nakrájejte na kousky a v dostatečně velkém hrnci se silným dnem ho velmi pomalu rozpouštějte, nesmí se škvařit. Poté do něj vmíchejte semínka. Tuhnoucí směs pak můžete naběračkou nalévat do nejrůznějších formiček, tvarovat dle přání.

  • Využít můžete formičky na nanuky, které teď stejně jen leží v šuplíku. Do tuhnoucí směsi zasuňte dřívko nebo kousek větvičky.
  • Jako formu můžete použít jakékoli misky, šálky, nádobky, formy. Vyplatí se je vyložit igelitem, pak je vyklopíte snadno a rychle. Na igelit nelijte směs příliš horkou. Nezapomeňte na přidání provázku, který je třeba zapustit dovnitř, abyste mohli dobrotu snadno zavěsit.
  • Pokud si na podklad z pečícího papíru připravíte dva soustředné kruhy (na menší stačí i seříznutá rolička od toaletního papíru, na větší kolečko od lepicí pásky), snadno vytvoříte věneček.
  • Lojovou směsí můžete vyplnit květináče, půlky kokosových ořechů, otvory ve dřevěných polínkách, v tuhnoucí hmotě namočit šišky.

Lojové dobroty můžete věšet ke krmítku, nebo kamkoli na větve stromů – měly by být vždy dostatečně vysoko a daleko od kmenu, aby k nim nedoskočila kočka.

ptačí nanuk ptačí nanuk Zdroj: Shutterstock.com / O_Schmidt

Alternativa k loji?

Nabízí se i použití stoprocentních rostlinných tuků, ovšem pokud obsahují palmový olej, má taková veganská pochoutka na životní prostředí i životy zvířat ještě mnohem horší dopad, nežli tuzemský lůj i sádlo. To navíc můžete zakoupit v biokvalitě, která zaručuje lepší životní podmínky zvířat, nebo z domácího chovu, o němž víte, že je slušný a ke zvířatům ohleduplný.

Akční letáky