obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Využijte rebarboru, dokud je křehká: zapékaná podle Petra Stupky

Většinou přemýšlíme, zda upéci koláč z rychlého těsta s práškem do pečiva, nebo rebarboru v klasickém křehkém máslovém těstě nebo dokonce nadýchnutém kynutém těstě. Víte co? Ono to jde i bez těsta!

Výrazně kyselá rebarbora, pochopitelně oloupaná a lehce spařená, v kombinaci s cukrem vytvoří výtečnou kompozici. Rebarboru ještě s oblibou doplňuji troškou šlehačky a popraškem skořice. Ale to až nakonec.

Křehké řapíky rebarbory můžete zpracovat nápaditým způsobem Křehké řapíky rebarbory můžete zpracovat nápaditým způsobem Zdroj: Shutterstock.com / Anna Shepulova

Zapečená rebarbora – koláč bez těsta

  • Oloupanou a nakrájenou rebarboru povařte krátce ve vodě, musí zůstat pevná a trochu křupavá.
  • Pak ji nechte v sítku okapat, promíchejte ji v misce s cukrem a sladkými drobky (můžete použít třeba rozdrcené piškoty, sušenky nebo osychající kousek nedělní bábovky z piškotů) a troškou skořice. Drobků stačí docela málo, jen aby vsákly šťávu, kterou rebarbora pustila.
  • Tuto směs pak dejte do dobře máslem vymazané zapékací misky.
  • Nízkou vrstvu rebarborové směsi pak zasypte klasickou drobenkou z másla a polohrubé mouky s cukrem a vše dejte péci. Jakmile drobenka navrchu zezlátne je vše hotové a můžete nést na stůl.

 

zapečená rebarbora se zmrzlinou zapečená rebarbora se zmrzlinou Zdroj: Shutterstock.com / A_Lein

A jak dobrotu ještě vylepšit? Třeba troškou kysané smetany, nebo kopečkem zmrzliny.

Akční letáky