Bez vývaru to v kuchyni prostě nejde. Nejenže jej můžete konzumovat samotný jako polévku, ale často je součástí mnoha receptů. Proto je dobré, když už ho vaříte, udělat ho rovnou pořádnou dávku, abyste si vývar mohli uchovat i na další dny a mít ho pěkně při ruce. Ušetříte za koupené hotové vývary. A to podstatné? Domácí vývar je mnohem jemnější, aromatičtější a bez soli.

Jak udělat domácí „vegetu“ ze zeleniny do vývaru se můžete podívat na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Jak připravit nejlepší masový vývar

Základem je vždy kvalitní maso a kosti. Použít můžete kosti jak kuřecí, tak i hovězí. Na kuřecí vývar je nejlepší použít syrové kuřecí kosti a kostry, případně také zbytky z upečeného kuřete. K výrobě hovězího vývaru si pořiďte hovězí nebo telecí kosti, které můžete i předem opéct. Povrch kostí tak zkaramelizuje a dodá vývaru výraznější chuť. Pokud chcete dosáhnout světlého vývaru, opečení vynechte.

Do velkého hrnce vložte 1,5 kg hovězích kostí, případně i masa a zalijte vodou. Pak přidejte kořenovou zeleninu, tedy mrkev, celer a petržel. Stejně tak lze dodat i pórek či řapíkatý celer, květák a kapustu. Vhoďte 6 kuliček pepře, 5 kuliček nového koření a 1 bouqet garni – svazek polévkových bylinek – petržel, tymián a bobkový list. Následně vařte asi 1, 5 hodiny na mírném stupni a pravidelně odebírejte tvořící se pěnu, aby byl ve výsledku vývar naprosto čirý.

Následně vývar přeceďte, nechte zchladnout, a pak odstraňte z povrchu všechen ztuhlý tuk. Takto upravený vývar dejte ještě jednou vařit, opět na mírný stupeň, tak dlouho, dokud se tekutina nezredukuje asi na 1/8 až 1/10 množství. Správná konzistence vývaru by měla být po vychladnutí rosolovitá.

Uchovejte si vývar do zásoby

Vývar si následně naplňte do sáčků, nebo si jej můžete rovnou naporcovat po 100 ml. Takové množství odpovídá 4 budoucím porcím. Studený koncentrovaný vývar lze nalít také do tvořítek na led a nechat jej zamrazit. Až budete vařit polévku stačí pár kostek, či sáček vyndat z mrazáku, a použít místo koupené slisované kostky. Použitý počet vždy záleží na síle vývaru. V mrazáku vám vývar vydrží až půl roku.

Zeleninový vývar je rychlejší

Příprava zeleninového vývaru je oproti tomu masovému rychlejší. Nemusíte ho solit, je lepší dosolit až finální pokrm. Postup je ostatně dost podobný. Dejte do studené vody ve velkém hrnci vařit omytou, očištěnou a pokrájenou zeleninu, kterou doma máte, lze využít opravdu cokoliv. Nezapomeňte ani na nové koření a pár kuliček pepře.

Můžete také použít 1 polévkovou lžíci oleje, na kterém nejprve zeleninu lehce orestujete dozlatova. Pokud budete chtít použít i rajčata, přidejte je až nakonec, pustila by šťávu a zelenina by se spíš podusila. Pak zeleninu zalijte vodou.

Přiveďte k varu a poté stáhněte teplotu na minimum. Pod pokličkou pak vývar táhněte maximálně hodinu. Vývar by měl po celou dobu jen lehce probublávat. V případě, že se bude tvořit pěna, pravidelně ji odebírejte. Nakonec vývar sceďte a uchovejte mražením, stejně jako ten hovězí.

Související články

Zdroje: www.recepty.blesk.cz, www.toprecepty.cz, www.fresh.iprima.cz, www.obyvat.cz