Co je to smoothie

Smoothie je zdravý nápoj obsahující vysoký podíl vlákniny, vitamínů a minerálů a také antioxidantů, a to vše bez konzervačních látek. Pro jeho rychlou ranní výrobu je vhodné si ovoce a zeleninu předpřipravit například večer a dát přes noc do ledničky a ráno už stačí vše jen namixovat a vypít. Níže naleznete doporučené recepty vždy v množství pro 1 až 2 osoby.

Vlastní výpěstky, i bylinky, které se dají zužitkovat

Využijte zdraví z vaší zahrady, ovoce a zeleninu v biokvalitě, o které víte, kde a jak rostla. Pochopitelně záleží na vás a vaší chuti, které ovoce zvolíte pro výrobu smoothie. Není třeba zavrhovat předem ani zeleninu, různé saláty nebo bylinky. Pokud nemáte dosud zkušenosti s přípravou smoothie, doporučuje se začít s takovými surovinami, které máte v oblibě, například vyzkoušet jablečno-malinové smoothie nebo smoothie z mirabelek. A pokud vám zachutnají tyto klasické ovocné nápoje, pak vyzkoušet i nějaký ten zeleninový s bylinkami, například rajčatový s bazalkou nebo okurkový se špenátem a kiwi a až poté začít experimentovat. Ve smoothie se dají zužitkovat i zelené části rostlin, které běžně nekonzumujeme, jako je například maliníkové nebo ostružiníkové listí, nebo zelené části mrkve, ředkviček či řepy. Využívat bychom měli i bylinky, třeba levanduli, meduňku, již zmíněnou bazalku nebo řebříček, ptačinec či svízel. Není třeba pěstovat všechny bylinky na zahradě, můžete si je nasbírat v přírodě a smoothie jimi v některých případech doplnit.

OVOCNÁ SMOOTHIE

Smoothie z meruněk a levandule

Denní dávku karotenoidů i část kyseliny listové včetně vitamínů B, C a E získáte konzumací meruňkového smoothie s levandulí. Připravte si na něj cca 10 menších meruněk a 3 až 4 stonky plně rozkvetlé levandule. Z jedné meruňky vyloupneme jadérko a vložíme jej také do mixéru. Z levandulových stonků pečlivě obereme květy a meruňky opláchneme, vypeckujeme, ale neloupáme. Mixujeme společně všechny suroviny cca 1,5 minuty a ihned konzumujeme. Nenecháváme stát, aby smoothie nezhnědlo. Jíme i očima a hnědé smoothie již tolik ke konzumaci neláká jako krásně svěží oranžový nápoj. Díky meruňkovému smoothie budeme mít krásnou pleť.

Smoothie z broskví a měsíčku lékařského

Na cévy působí měsíček lékařský velkou léčivou silou, natrháme si ho tedy pěkný svazek, přidáme 2 až 3 broskve a snítku bedrníku, který má okurkovou chuť. Nemáme-li potíže s trávením mléka, využijeme i mléko dle chuti. Tentokrát broskve oloupeme, z měsíčku otrháme okvětní lístky, ze snítky bedrníku též otrháme lístky a přilijeme trochu vody nebo mléka. Vše společně rozmixujeme dohladka.

Švestkové smoothie

Denní dávku vitamínu A, niacinu a hořčíku získáme konzumací švestkového smoothie s celíkem. Dobře vyzrálé švestky (150 g) omyjeme, vypeckujeme a zalijeme 1 sklenicí jablečné šťávy. Z výhonku celíku odštípneme květy i s nerozkvetlými poupaty a přidáme do mixéru. Vše mixujeme při vyšších otáčkách. Získáme sladký nápoj s mírně nahořklou chutí.

ZELENINOVÁ SMOOTHIE

Smoothie z rajčat a bazalky

Zinek, mangan, hořčík, měď i esenciální aminokyseliny včetně vitamínů A, B, C a E dodáme svému tělu v podobě lahodného smoothie z rajčat a bazalky. Na jeho přípravu budeme potřebovat 3 velká rajčata v bio kvalitě, 3 snítky bazalky, 1 lžičku cukru, 1 lžičku olivového oleje, pár snítek petrželky a 2 plátky dobře omytého biocitronu citronu. Všechny suroviny mixujeme společně po dobu 2 až 3 minut na nejvyšší obrátky. Zvlášť účinný je tento nápoj pro všechny, kteří potřebují odvodnit organismus a zbavit tělo škodlivin a jedů.

Smoothie z cuket a kukuřice

Pro výrobu tohoto smoothie s vysokým obsahem vitamínu C, B a železa si připravíme 4 velmi mladé cukety, 1 velmi mladý kukuřičný klásek, snítku rozmarýnu nebo snítku tymiánu. Omyté cukety nakrájíme nahrubo, kukuřičný klásek zbavený vláken a slupek nakrájíme na kousky a přidáme k cuketám do mixéru. Přilijeme sklenku vody a dochutíme několika jehličkami rozmarýnu anebo snítkou tymiánu. Podle potřeby můžeme při mixování naředit vodou. Chuť nápoje i jeho barvu můžeme vylepšit několika kapkami citronu.

KOMBINOVANÉ SMOOTHIE

Smoothie z malin a salátu

Karotenoidy, hořčík, mangan, železo a kyselinu listovou dodáme svému organismu formou lahodného smoothie z 1 hlávky listového salátu a 1 hrnečku nasbíraných malin. Salát důkladně opereme, rozebereme přitom na jednotlivé listy a ty dáme rovnou do mixeru. Zalijeme troškou vody a přidáme omyté maliny. Mixujeme 2 minuty. Můžeme doplnit vodou a pro lahodnější krémovou chuť přidat jednou oloupanou hrušku, nebo jiné sezónní ovoce. Salát nikdy nesbíráme před 11. hodinou dopolední, dokud rostlina neodbourala dusičnany.

Zvláště v létě je důležité dodržovat pitný režim. Budete-li dodávat svému organismu alespoň jedno až dvě smoothie denně, nejen, že zabráníte dehydrataci organismu, ale dodáte mu i dostatek vlákniny, která vás zasytí. Úbytek na váze pak už na sebe nedá dlouho čekat. A vaše úroda najde to nejlepší uplatnění. Navíc budete vědět, že konzumujete ovoce a zeleninu v bio kvalitě.