obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zapečené caprese z rajčat a mozarelly, dobrota pro chladné letní dny

Trio rajčat, mozarelly a bazalky je jednoduchou a geniální kombinací chutí, která se v létě jen tak neomrzí. Pokud máte dostatek zralých rajčat, vyzkoušejte její zapečenou variantu.

Italskou kuchyni si bez rajčat nelze představit. Italové kladou důraz na jednoduché kombinace kvalitních surovin. Nechávají vyniknout jejich chuť – zelenina tedy musí být vyzrálá, čerstvá.  Italská příprava je proto jako stvořená pro červená rajčata, nejlépe ta z vlastního záhonku, nebo alespoň čerstvá polní z trhu, která dozrála na sluníčku.

Zapečené caprese můžete poklást i čerstvými rajčaty Zapečené caprese můžete poklást i čerstvými rajčaty Zdroj: Shutterstock.com / Ezume Images

Zapečená variace caprese

  1. Do zapékací misky, vytřené olivovým olejem, vložíme rozpůlená rajčata slupkou dolů. 
  2. Posypeme je mořskou solí, čerstvě umletým černým pepřem a bohatě zalijeme olivovým olejem.
  3.  Poté  je pečeme nejméně hodinu při teplotě 180°, až se propadají – pak je jejich chuť správně koncentrovaná.
  4. Poklademe je nasekanou bazalkou,  plátky mozarelly (pro tento účel můžeme použít i mozarellu prodávanou v bloku, bez nálevu), opět bazalkovými lístky a necháme ještě zapéct dvě minuty.

 

Před podáváním můžeme ozdobit ještě čerstvými lístky bazalky, případně plátky malých rajčátek.

Doporučená množství:

  • 12 středně velkých rajčat (kolem 1 kilogramu)
  • Nejméně 1 dcl kvalitního olivového oleje
  • 40 g čerstvých bazalkových lístků
  • 250 g mozarelly

 

Rajčaty a mozarellou můžete naplnit i velké klobouky žampionů Rajčaty a mozarellou můžete naplnit i velké klobouky žampionů Zdroj: Shutterstock.com / mubus7

Zapečné caprese vybízí k mnoha variantám. Rajčaty a mozarellou můžeme naplnit i velké klobouky žampionů a upéci či ugrilovat vše společně.

Akční letáky