Zdroje: www.prostreno.cz, www.nasezahrada.com

Horké letní měsíce dávají ideální podmínky pro nejrůznější ovoce a zeleninu k jejich dozrávání. A mnohé plody se pak hodí i na zavařování, díky čemuž si můžete jejich šťavnatosti užít i přes zimu nebo během jara. Nejčastěji se takto uchovávají nakládané okurky, houby anebo švestky. Zavařit lze ovšem prakticky jakoukoliv zeleninu a ovoce. Jen je třeba vyvarovat se mnohých chyb, které by vaše úsilí velmi rychle podkoply a vy byste mohli zavařenou úrody rovnou hodit do koše.

Sterilizace sklenic

Asi není třeba nijak sáhodlouze vysvětlovat ani těm méně zkušeným „zavařovačům”, k čemu je důležitá sterilizace sklenic. Pochopitelně proto, aby byly nádoby zkrátka perfektně čisté a nenacházely se v nich nejrůznější bakterie, které by mohly v zavařeném ovoci či zelenině tvořit plísně. Sklenice však nejsou tím jediným, co se během zavařování musí sterilizovat, a právě na to mnozí zapomínají. Je třeba sterilizovat i nejrůznější naběračky, lžíce i misky. Zkrátka všechno, s čím budete během zavařování pracovat.

Pozor na ochutnávání

Je to více než pochopitelné. Během jakéhokoliv vaření, pečení, smažení, ale i zavařování nás lahodně vonící pokrmy lákají k ochutnávání. U zavařování je třeba držet se striktních pravidel. Pokud se tedy rozhodnete například sladké naložené ovoce či lák ochutnat, vždy jen s perfektně čistou lžicí. Jakmile pak směs ochutnáte, nikdy s ní znovu do připravených plodů na zavařování nesahejte, aniž byste ji napřed řádně nesterilizovali. Sliny obsahují velké množství látek, které by ve vaší zavařenině mohly způsobit kvašení a následně i tvorbu plísní.

Správné plnění sklenic

Další častou chybou, které se mnozí během zavařování dopouští, je množství směsi v zavařovacích sklenicích. Pokud jsou totiž nádoby naplněny málo, zůstane v nich mnoho kyslíku, jež může bránit správnému utěsnění a následnému zkažení zavařeniny. Když jsou zase naplněny moc, během procesu nezřídka kdy dochází k úniku konzervovaných potravin. Doporučená plnost sklenice je 0,5-2 centimetry od okraje.

Teplota při zavařování

Při konzervaci potravin je rozhodně nutné mít kuchyňský teploměr na měření teploty vařených tekutin. Jedině tak si totiž skutečně pohlídáte teplotu vody, v níž zavařujete. Ta by se měla pohybovat nad hranicí 85 stupňů Celsia. Důležitá je rovněž výška hladiny vody. Ta by měla dosahovat k hranici několika málo centimetrů od horního okraje sklenice.

Stará víčka a otáčení dnem vzhůru

A v neposlední řadě je třeba zmínit i víčka, kterými sklenice uzavíráme. Některé uzávěry mohou přežít několik let, jiné zase vydrží sotva jedno zavařování. Proto ještě předtím, než se do konzervování potravin pustíte, vždy stav víček zkontrolujte. Hlavně pak i těsnící gumičky. Pokud najdete sebemenší poškození, s uzávěry se raději rozlučte.

S víčky souvisí i otáčení sklenic po zavařování dnem vzhůru, aby se v nádobách vytvořil správný podtlak a byly tak skutečně dobře utěsněny. U marmelád a povidel je vhodné sklenice otáčet dnem vzhůru hned po zavaření. Například u okurek se však tento postup doporučuje až po jejich vychladnutí. Správně zavařené sklenice by měly mít víčka vypouklá směrem dovnitř.