Angreštová s kiwi

Trochu nečekaná kombinace domácího a exotického ovoce možná na první přečtení nenadchne. Výsledek je ale skvostný. Jestli se letos urodí angrešt i na vaší zahradě, určitě se do ní pusťte.

Na 1 litr, 40 minut

400 g kiwi

800 g angreštu (lepší je kyselejší zelený)

500 g cukru

10 g citrusového pektinu

Kiwi oloupejte a nakrájejte na kostičky. Angrešt jen očistěte od stopek i bubáků, při vaření praskne. Ovoce dejte do hrnce, lehce podlijte vodou a nechte krátce, asi 5 minut, podusit, až pustí šťávu. Pak smíchejte podle návodu cukr s pektinem a směs i samotný cukr přidejte do ovocného základu. Pokud chcete předejít sražení pektinu, nechte směs ještě předtím pro jistotu vychladnout. Povařte asi 10 až15 minut, až začne želírovat, a pak naplňte do připravených sterilizovaných sklenic.

Jahodová s rebarborou

Zdroj: Youtube

Jsou si předurčené už jen proto, že dozrávají zhruba ve stejné době. Samotná reveň je až moc kyselá, samotné jahody zase někdy nudně sladké. Ale dohromady? Hotová mana!

Na 1 litr, 1 hodina + odležení

700 g rebarbory

1 kg jahod

700 g cukru

100 ml citronové šťávy

Ovoce očistěte a nakrájejte na kousky nebo plátky velké tak, jak máte rádi. Smíchejte s cukrem, zakryjte a nechte stát alespoň 2, ale klidně i 12 hodin v chladničce přes noc. Pak vmíchejte citronovou šťávu a přiveďte k varu. Nechte probublávat, občas míchejte, asi 20 minut (pokud máte kuchařský teploměr, měla by teplota džemu vystoupat až na 105 °C. Pak nandejte do vyvařených sklenic, dobře zavíčkujte, a pokud chcete, můžete je ještě zavařit.

Tip: Pokud chcete vaření urychlit a nenechávat ovoce odležet, přidejte pektin, počítejte ale s tím, že bude nutné taky navýšit objem cukru až na dvojnásobek.

Broskvová s červeným rybízem

Kyselý a výrazný rybíz si se sladkými, jemnými broskvemi rozumí až překvapivě dobře. Vitamin C ještě nikdy nechutnal tak dobře.

na 1 litr, 1 hodina

700 g černého rybízu

5 broskví

700 g cukru, může být třtinový

Rybíz omyjte, broskve nakrájejte na kostičky a vše spolu dejte do hrnce. Přilijte asi 100 ml vody a nechte na mírném plameni jen lehce probublávat. Asi po deseti minutách, až se začne rybíz rozpadat, vmíchejte cukr. Nechte dál probublávat, jen s občasným promícháním, asi 30 minut. Pak zvyšte plamen a přiveďte k silnému varu alespoň na 10 minut. Nandejte do připravených sterilizovaných sklenic a pečlivě zavíčkujte.

Jak kombinovat

  • Obvykle se vyplatí kombinovat podobné barvy ovoce – už jen proto, že nepřijdete o sytost a odstín původních surovin. Pokud vám to ale nevadí, klidně míchejte i napříč barevným spektrem.
  • Když zkombinujete ovoce s malým obsahem pektinu s tím, které je jím naopak nabité, můžete snížit množství uměle přidaného pektinu, protože ho už tak v zavařenině bude slušný díl.
  • Obvykle se dobře doplňuje sladší s kyselejším.
  • Pokud chcete experimentovat, nebojte se ani jednodruhové marmelády ozvláštnit přidáním koření či bylinek.

Zkuste třeba tyto kombinace ovoce a bylinek:

  • jahody + vanilku nebo černý bez
  • broskve + šalvěj
  • meruňky + rozmarýn nebo zázvor
  • švestky + kardamom
  • jablka + dýně + oblíbené podzimní koření, jako je skořice, hřebíček či kardamom
  • hrušky + hřebíček nebo badyán

Související články

Zdroj: časopis Receptář