Citrusová marmeláda - zkuste si uvařit vlastní
27. 1. 2018

Citrusová marmeláda - zkuste si uvařit vlastní

Citrusovou marmeládu si můžeme připravit z libovolného druhu citrusů. Můžeme je i kombinovat. Klasikou je marmeláda ze sevillských pomerančů, oblíbená především v Británii. Původ pomerančové marmelády je většinou spojován se Skotskem 17. století.

Sevillské pomeranče - klasika citrusových marmelád

Sevillské pomeranče se nazývají také hořké pomeranče. Jsou to plody  křížence mandarinky a pomela (Citrus x aurantium), jsou aromatické, silně hořké a marmeláda z nich je pomalu vařená, tmavozlatá a často dochucená nějakým druhem alkoholu.

Sehnat sevillské pomeranče v České republice je dost obtížné. Ovšem i marmeláda z jiných druhů jedlých citrusů je vynikající a chemicky neošetřené pomeranče či citrony se u nás seženou poměrně snadno. Uvádím proto recept na marmeládu z klasických pomerančů či jiných běžně dostupných citrusových plodů.

Citrusová marmeláda dobře želíruje.Název marmeláda pochází z portugalského názvu pro kdouli – marmelo. V Británii se sladké ovocné rozvary nejprve vyráběly s přídavkem citrusových plodů. Postupně citrusy zcela vytlačily kdoule a název marmeláda zůstal citrusovým zavařeninám.

Citrusy obsahují vysoké množství pektinu, proto není třeba přidávat želírovací přípravek. Ostatně, většina prodávaných želírujících přípravků se dokonce vyrábí z citrusové kůry. Pokud ale máte rádi opravdu velmi tuhou marmeládu, můžete trochu želírujícího přípravku přidat.

Citrusovou marmeládu můžeme připravit z různých druhů citrusů.

Domácí marmeláda z citrusů

  • chemicky neošetřené citrusy (pomeranče, citrony, mandarinky) 1 kg
  • cukr 1 kg
  • sůl špetka

Citrusům nejprve seřízneme špičku.Citrusy pečlivě omyjeme. Odřízneme špičky se zbytkem stopky. Každý propíchneme dvakrát vidličkou nebo tenkým nožem a naskládáme je do kastrolu. Zalijeme vodou tak, aby byly ponořené, a vaříme 1 - 1,5 hodiny, až změknou.

Měkké vyjmeme (vodu z vaření nevyléváme), přepůlíme a vyškrábneme dužinu, kterou ihned přendáme do pasírky nebo cedníku. Kůru odložíme zvlášť.

Dužinu propasírujeme. Kůru nakrájíme na velmi jemné nudličky. Smícháme kůru a propasírovanou šťávu a zvážíme. Dolijeme tolik vody z vaření citrusů, aby výsledná hmotnost byla 1 kg. Přidáme sůl, dáme na sporák a za občasného míchání vaříme 45 minut. Potom přisypeme cukr, přivedeme k varu a vaříme tak dlouho, až marmeláda dobře želíruje (mělo by to trvat zhruba 10 minut). Nalijeme do čistých skleniček, zavíčkujeme vyvařenými suchými víčky, otočíme na 5 minut víčkem dolů a pak zpět do normální polohy.

Citrusovou marmeládu si můžete připravit i doma.

Autor Kamila Procházková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS