Důvod, proč sušení ovoce, zeleniny, hub či masa slaví velký návrat, souvisí i s trendem zdravé výživy. Takto zpracované potraviny si zachovávají vysoký obsah vitaminů, stopových prvků a minerálů (až kolem 80 % z původního množství), a to bez použití chemie.

Někdo to rád suché

Sušené ovoce dokonce dovoluje zdravě mlsat. Je rozhodně lepší si vzít jako pamlsek banánové chipsy než slané brambůrky. Jen pozor: Pro vyšší obsah cukru má sušené ovoce více kalorií než čerstvé, proto na zahnání chuti na sladké postačí jen hrst!

V elektrických sušičkách můžeme sušit nejen tradiční ovoce, ale také bylinky, maso či dokonce jogurt. Princip je stejný: Jemné zahřátí a postupné odpařování vody na takovou úroveň, která brání množení škodlivých mikroorganismů.

Jak vybírat?

Elektrické sušičky rozhodně umí sušit plody mnohem lépe a rychleji než plechy nebo pečicí papíry rozložené všude po bytě.

Sušení „jen tak“ trvá dny i týdny, protože vedle jiného závisí na počasí. V deštivých, a tudíž vlhkých dnech hrozí plodům zkáza.

V elektrické sušičce lze proces sušení zkrátit na hodiny. Některé plody ale i tak vyžadují až kolem 50 hodin — třeba plátky ananasu. Zkušení „sušiči“ proto doporučují u těchto druhů ovoce sušičku na noc vypnout a pokračovat opět ráno, tedy tzv. kontinuální sušení.

Většina sušiček si vystačí s příkonem od 160 do 600 W, za standard se považuje rozpětí od 200 do 500 W. Běžná spotřeba energie k usušení jedné várky činí 0,1 až 0,5 kWh.

Spotřeba proudu není tak vysoká, jak by se mohlo na první pohled zdát. Suší se totiž při nízkých teplotách, takže přístroj spotřebuje méně energie.

Mezi jednotlivými typy sušiček jsou však velké rozdíly, které se odrážejí i v ceně: Na trhu jsou sušičky za tisícovku, ale i za 8 000 korun.

Základem je regulace teploty

Kromě velikosti a designu se sušičky liší řadou parametrů. Velmi důležitá je možnost nastavení teploty a zadní ventilátor. Ten napomáhá rovnoměrnému vysoušení, aniž by bylo nutné posouvat jednotlivá síta a střídat tak jejich umístění.

Kvalitní sušičky proto využívají sušicí systémy s horizontálním prouděním vzduchu a nastavitelný termostat.

Většina sušiček však bývá konstruována tak, že teplý vzduch stoupá pouze směrem nahoru, tácy (síta) je tak nutné stále prohazovat.

Pokud jde o nastavení teploty, měli byste mít možnost vybrat si aspoň ze tří stupňů intenzity sušení, případně mít provedení s termostatem. Ten se nastavuje zpravidla v rozpětí přibližně od 30 do 70°C.

Výhody domácí sušičky

  • Znáte původ ovoce, nejlepší bývají vlastní výpěstky.
  • Vyhneme se chemickým přísadám.
  • V ovoci a dalších potravinách zůstanou zachované minerály, stopové prvky a vitaminy.
  • Sušené plody, zbavené vody mají malý objem, dlouho nepodléhají zkáze a dobře se uchovávají.
  • I sušené potraviny představují bohatý zdroj vlákniny.

Jak se co suší

Potravina Úprava Doba sušení (hodin)
houby nakrájet na plátky nebo u menších na půlky 12—16
jablka namočit, nakrájet na plátky či čtvrtky 8—36
švestky namočit, nakrájet na půlky, položit slupkou dolů 10—36
broskve namočit, nakrájet na plátky nebo čtvrtky 10—36
ananas oloupat, nakrájet na plátky 12—54
brambory nakrájet na plátky 7—18
paprika nakrájet na proužky 6—15
borůvky celé 8—24
hroznové víno kuličky (nejlépe bez peciček) naříznout 9—54
petržel nutné odstranit stonky 4—15
bylinky bez stonků 4—6