Recept na kvašáky
12. 8. 2015

Recept na kvašáky

Kvašené okurky nic nenahradí. Nejen kvůli chuti. Jako každá kvašená zelenina přispívají k tvorbě zdravé střevní mikroflóry, organismus z nich snadno čerpá minerály. Svědčí lidské imunitě i trávení, zahánějí nechutenství.

Kvašáky

Potřebujeme

  • 1 l vody
  • 4 dkg soli
  • 1 lžičku hořčičného semínka na 4 litrové sklenice
  • cibuli
  • mrkev
  • kopr
  • višňové listy
  • křen
  • petržel 

okurky připravené pro zavařování 

Jak na to 

Vodu převaříme se solí. Do sklenice vložíme hořčičné semínko, okurky a kousky dalších přísad. Na závěr přidáme višňový list. Zalijeme vychladlým nálevem. Okurky je třeba nechat před naložením 3 hodiny máčet a pak osušit!

Celoroční kvašáky

„Recept jsem získal před více než dvaceti lety a velmi se mi osvědčil,“ vypráví Jan Teimer z Brodku u Přerova. „Kvašáky vydrží opravdu až do nové sklizně, pokud se ovšem nesnědí. Zatímco normální rychlokvašky musíte během 10 dnů sníst. Já jsem s těmi svými dokonce vyhrál malou sázku. Bylo to v květnu, kdy mi v jedné restauraci nechtěli věřit, že mám kvašáky. Šel jsem domů a donesl jsem jim svou sklenici okurek. Ochutnali a vyhrál jsem.

Recept je velmi jednoduchý:

Nachystáme sklenice (nejraději používám velké 0,7 l, protože se rychle snědí a nezůstanou dlouho otevřené).

Do sklenic naložím okurky, nejlépe rozkrojené na polovinu a proložím je koprem. Mezi okurky vložím rozkrojené, hodně malé cukety.

kvašáky

Pak v hrnci hodně převařím vodu se solí (na 1 l vody dávám 4 dkg soli). Okurky pak touto slanou vodou, pokud možno co nejteplejší, přeliji. Během hodiny vodu ještě doplním až k okraji sklenice. Zavíčkuji a uložím do sklepa.

Moje kvašáky jsou nejlepší asi za měsíc, ale jíst  se dají i v zimě až do jara. Někdy se voda trochu zakalí, ale to opravdu nevadí. A ještě připomínám: Na soli se šetřit nemá, více soli nálevu neublíží.“

Jan Teimer, Brodek u Přerova

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Sůl

(Kárl), 9. 9. 2013, 13:13

V každém receptu, který jsem si četl je vždy množství soli vztaženo k množství vody (40-50 g soli / l vody). Pokaždé ale do sklenice dolévám jiné množství vody, podle toho, jak se mi okurky podaří do sklenice poskládat. To záleží na jejich velikosti, tvaru, vyrovnanosti, ... a mé šikovnosti. Výsledkem je, že pokaždé jsou okurky jinak slané, protože celkové množství soli ve sklenici závisí na množství vody, která se do sklenice vleze. Nebylo by tedy lepší napsat, že přidáme cca 2 % soli, tedy 70 g soli do sklenice o objemu 3,5 litru? Sůl rozpustím v troše vody, naliju do sklenice a pak doplním po okraj čistou převařenou vodou.

RE: Sůl

(Jiří Grossmann), 14. 3. 2017, 15:30

Koncentrace resp. poměr vody a sole je a měl by být pokaždé stejný, protože ať jde o různou velikost nádoby a množství okurek v ní. Dělám vždy 4 l nálevu a ten pak rozlévám do jednotlivých sklenic s okurkami. Upozorňuji, že ať sáhnu po vykvašení do kterékoliv, jsou chuťově stejné....naprosto a na velikosti láhve či kameňáku nezáleží. U zelí je to naprosto stejné, jen množství sole je vždy ke kilu nastrouhaného zelí.

Myslím, že ste to tiež zle napísali. Ideálne by bolo udanie množstva soli na váhu uhoriek. Sám ste písal, že sa podarí do pohára uložiť rôzne množstvo uhoriek a tým pádom je na ne rôzne množstvo nálevu. Keď som prvý krát nakladal čalamádu, tak som ju natlačil, že mi tam nevošlo takmer nič nálevu.

RE: Sůl

(jana), 2. 8. 2014, 22:59

ja si do litra vody dam sul udelam tak nalev a ten mam pokazde stejny...kdyz chci dolit udelam z polovični davky zase slany nalev a vyleju do okurek.tak mam porad rovnako slane všechno.

kvašáky

(Jirka), 7. 9. 2013, 10:10

Dávám 50 gr soli/litr vody a jsou tak akorát. Aby okurky rychle zakvasily, dávám do kameňáku lžičku netučného jogurtu. Přidávám pouze listí vinné révy. Pokud je chci uchovat, jakmile jsou plně prokvašené (cca 10 dní), přeložím je do sklenic, sleji a scedím nálev ve kterém kvasily, ohřeji ho na cca 80° a okurky jím zaleji a zavíčkuji. Vysoká teplota přeruší kvasný proces a okurky "vydrží ;-) " rok i déle.

RE: kvašáky

(Ivo), 15. 7. 2015, 16:29

Podle mě je to množství soli přílišné a zbytečné - pak se solí zbytečně zatěžujete. Pro mléčnou fermentaci zelí stačí 20 nebo 30 gramů soli na litr vody a není důvod, aby tomu bylo jinak u kvašek. Co už vůbec nechápu, je přelévání okurek horkou resp. téměř vařící vodou. Tím přece zničíte velké množství bakterií...
Opět, u zelí se nic takového nedělá. Chápu, že vodu převařím, ale rozhodně bych ji nechal vychladnout pod 40 °C.

Kvašaky

(VWPsQNuJBw1VhYSSwxPRcYTuVVSsQNu), 26. 7. 2013, 13:08

Dobry den,uz leta delam kvašyky,,ale na chlebovych kurkach,,znate to??a pridam k tomu sul/hodne soli/,dale 2-3kg,cibule,cesnek,/par stroužku/,,a to je vse.,a mate kvašaky,udelane,,jen,,,za 1 tyden uz muzete mnamkat,,jsou opravdu vyborne,na chlebovych kurkach,,vse doporucuji,,,krsne leto,Rudolf Pecha,z Valasske Mezirici.

Kvašáky :-d

(VWPsQNuDWnEkQNs6JyvjFo), 29. 3. 2011, 19:46

A nejlepší jsou na opicu :-)

vic soli

(dalec), 14. 8. 2010, 21:22

s tou soli bacha ... ridil sem se podle rady vic soli neublizi a jsou slany jak potvora... doporucu se drzet max. 60g soli na litr vody

RE: vic soli

(VWPsQNuE4enxQNs6JyvjFo), 26. 9. 2010, 22:48

Autor to nejspíš myslel tak, že by se lidi neměli bát dát do litru těch 40 gramů. Víc bych nedával. Já kvašáky udělal přesně podle návodu a jsou bombastické. Před chvilkou jsem vychlemtal i vodu do poslední kapky :)

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS