Využijte úrodu švestek: Zamrazte je, usušte, uvařte či upečte povidla
18. 8. 2017

Využijte úrodu švestek: Zamrazte je, usušte, uvařte či upečte povidla

Švestky jsou pokladem babího léta. Pokud je úroda větší, než můžete sníst, schovejte si sladké, zdravé plody na podzim a zimu. Kromě proměny ve slivovici se nabízí mnoho dalších způsobů.

Sušená klasika potěší

Domácí sušené švestky, zdravá pochoutka

Sušené švestky jsou zdravým pamlskem na zimní večery. Utiší touhu po něčem dobrém, tělu přitom dodají vitamíny, minerály i vlákninu a cukr pouze přírodní. Navíc jsou skvělý prostředkem proti zácpě. A domácí švestky chutnají nejlépe, navíc víte, jak byly pěstovány a ani při sušení je zbytečně neobohacujete siřičitany. Můžete z nich také připravit nádivku, omáčku, rozmanité speciality jako švestky nakládané v rumu.

Dříve se nechaly pár dní na půdě a poté sušily v troubě. Dnes je mnohem častější použití sušiček, spolehlivé a komfortní. Sušení šťavnatých švestek může trvat i tři dny. Ekonomičtější je sušit švestky vypeckované, půlené nebo rozevřené – uschnou dříve a také následná konzumace nebo další zpracování bude příjemnější. Pokud máte švestky už trochu seschlé, ale bez známek hnití nebo kvašení, tím lépe. Zpočátku je sušte při teplotě do 60 °C, po několika hodinách ji můžete zvýšit až na 70 °C. Pokud si přejete zachovat jejich „raw hodnotu“, nabízí se sušení do 40°C, které však bude trvat ještě déle. Švestky pokládejte na síta slupkou dolů. Pokud z nich přesto vytéká šťáva, sušení na chvíli přerušte, nebo dočasně snižte teplotu.

Do mrazáku s nimi

Mražené švestky mají všestranné uplatnění.Nejrychlejší způsob, jak švestky uchovat, je uložit je do mrazničky. Pokud v ní máte dostatek prostoru, vypeckované mražené švestky přijdou v zimě vhod, a to nejen na koláče, knedlíky a omáčky. Rozmražené je můžete rozmixovat a přidat do smoothie nebo jogurtu, přičemž obsah vitamínů a dalších prospěšných látek zůstane zcela zachován. Pro milovníky švestek jsou v zimě příjemnou pochoutkou i jen tak, po rozmražení sice trochu ztratí pevnost, ale chuť je podobná jako po sklizni.

Povidla vařená s cukrem

  • 5 kg vypeckovaných švestek promícháme s 1 kg cukru a čtvrt litrem jablečného octa, přidáme koření a necháme je přes noc odležet.
  • Nepřikryté a bez míchání je vaříme na mírném ohni až pět hodin.
  • Plné sklenice buď převážeme celofánem, nebo je zavíčkujeme a necháme zchladnout dnem vzhůru.
  • Ještě horkými povidly naplňte sterilizované sklenice, které uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.  Alternativou je polít povrch povidel trochou alkoholu.

 

Povidla se musí vařit dlouho

Povidla z trouby

Povidla lze připravit také v troubě v přiklopeném pekáčku. Pečení trvá přibližně stejně dlouho, jako mírné vaření. Povidla jsou správně hustá a hotová, když v horkém stavu po kusech odpadávají z vařečky. Pokud dáváte přednost povidlům bez octa, při pečení ho můžete vynechat. Švestky narovnané do pekáče jen posypte cukrem, pečte dvě hodiny, promíchejte, poté opět posypte a již bez míchání pečte dalších několik hodin při mírné teplotě. Již na začátku pečení přidejte skořici (dva kusy nebo lžičku mleté na 5 kg vyloupaných švestek), hřebíček a badyán (5 kusů na 5 kg), případně i vanilku (1 lusk na 5 kg), zázvorem, chemicky neošetřenou kůrou citronu, pár lžic rumu nebo slivovice, lžíci kakaa. Bílý cukr můžete nahradit surovým řepným nebo tmavým třtinovým, který přispěje k výtečné chuti povidel. Pokud si přejete povidla hladká, po upečení a vyjmutí koření je rozmixujte tyčovým mixérem.

Pravá povidla jsou hustá, tmavá, zkrátka dokonalá

Rozmixované švestky lze zahustit také pomocí želírovacího cukru. Spíš než povidla tak získáte švestkovou marmeládu, která však chuťové buňky také neurazí. 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS