Sušená klasika potěší

Sušené švestky jsou zdravým pamlskem na zimní večery. Utiší touhu po něčem dobrém, tělu přitom dodají vitamíny, minerály i vlákninu a cukr pouze přírodní. Navíc jsou skvělý prostředkem proti zácpě. A domácí švestky chutnají nejlépe, navíc víte, jak byly pěstovány a ani při sušení je zbytečně neobohacujete siřičitany. Můžete z nich také připravit nádivku, omáčku, rozmanité speciality jako švestky nakládané v rumu.

Dříve se nechaly pár dní na půdě a poté sušily v troubě. Dnes je mnohem častější použití sušiček, spolehlivé a komfortní. Sušení šťavnatých švestek může trvat i tři dny. Ekonomičtější je sušit švestky vypeckované, půlené nebo rozevřené – uschnou dříve a také následná konzumace nebo další zpracování bude příjemnější. Pokud máte švestky už trochu seschlé, ale bez známek hnití nebo kvašení, tím lépe. Zpočátku je sušte při teplotě do 60 °C, po několika hodinách ji můžete zvýšit až na 70 °C. Pokud si přejete zachovat jejich „raw hodnotu“, nabízí se sušení do 40°C, které však bude trvat ještě déle. Švestky pokládejte na síta slupkou dolů. Pokud z nich přesto vytéká šťáva, sušení na chvíli přerušte, nebo dočasně snižte teplotu.

Do mrazáku s nimi

Nejrychlejší způsob, jak švestky uchovat, je uložit je do mrazničky. Pokud v ní máte dostatek prostoru, vypeckované mražené švestky přijdou v zimě vhod, a to nejen na koláče, knedlíky a omáčky. Rozmražené je můžete rozmixovat a přidat do smoothie nebo jogurtu, přičemž obsah vitamínů a dalších prospěšných látek zůstane zcela zachován. Pro milovníky švestek jsou v zimě příjemnou pochoutkou i jen tak, po rozmražení sice trochu ztratí pevnost, ale chuť je podobná jako po sklizni.

Povidla vařená s cukrem

  • 5 kg vypeckovaných švestek promícháme s 1 kg cukru a čtvrt litrem jablečného octa, přidáme koření a necháme je přes noc odležet.
  • Nepřikryté a bez míchání je vaříme na mírném ohni až pět hodin.
  • Plné sklenice buď převážeme celofánem, nebo je zavíčkujeme a necháme zchladnout dnem vzhůru.
  • Ještě horkými povidly naplňte sterilizované sklenice, které uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Alternativou je polít povrch povidel trochou alkoholu.

Povidla z trouby

Povidla lze připravit také v troubě v přiklopeném pekáčku. Pečení trvá přibližně stejně dlouho, jako mírné vaření. Povidla jsou správně hustá a hotová, když v horkém stavu po kusech odpadávají z vařečky. Pokud dáváte přednost povidlům bez octa, při pečení ho můžete vynechat. Švestky narovnané do pekáče jen posypte cukrem, pečte dvě hodiny, promíchejte, poté opět posypte a již bez míchání pečte dalších několik hodin při mírné teplotě. Již na začátku pečení přidejte skořici (dva kusy nebo lžičku mleté na 5 kg vyloupaných švestek), hřebíček a badyán (5 kusů na 5 kg), případně i vanilku (1 lusk na 5 kg), zázvorem, chemicky neošetřenou kůrou citronu, pár lžic rumu nebo slivovice, lžíci kakaa. Bílý cukr můžete nahradit surovým řepným nebo tmavým třtinovým, který přispěje k výtečné chuti povidel. Pokud si přejete povidla hladká, po upečení a vyjmutí koření je rozmixujte tyčovým mixérem.

Rozmixované švestky lze zahustit také pomocí želírovacího cukru. Spíš než povidla tak získáte švestkovou marmeládu, která však chuťové buňky také neurazí.