Zdroje: ceskozdrave.cz, jimeto.cz, fresh.iprima.cz

Zázvor mají mnozí spojený hlavně s obdobím podzimu a zimy, kdy spousta lidí bojuje s nachlazením. Kromě horkého čaje z něj ale můžete udělat i dokonalé zázvorové pivo, které zase oceníte převážně během horkých dnů. Toto lahodné letní osvěžení je zároveň naprostým zdravotním zázrakem.

Zázvor a jeho vliv na zdraví

O tom, že je zázvor superpotravinou, není pochyb. Obsahuje vitamíny A, C, E a také vitamíny ze skupiny B, z minerálů jsou v něm zastoupeny sodík, hořčík, draslík a také železo. Pravidelná konzumace zázvoru vede k posílení obranyschopnosti lidského organismu, což se hodí nejen v zimě, ale také v létě, kdy jsme často vystaveni teplotním změnám způsobeným klimatizací. Zároveň zázvor slouží jako antioxidant, působí protizánětlivě a dokáže ulevit od bolesti. Podporuje trávení, zbavuje bolestí žaludku, anebo nevolností v těhotenství a má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.

Zázvorové pivo pak má ještě více pozitiv. Snoubí totiž jak blahodárné účinky zázvoru, tak pivních kvasnic. Ty jsou bohaté na bílkoviny a jsou zdrojem vitamínu B. V létě tak prakticky jen stěží najdete lahodnější a zdraví prospěšnější nápoj na osvěžení, než je zázvorové pivo.

Domácí zázvorové pivo

Budete potřebovat:

2 citrony

500 gramů cukru krystal

5 litrů čisté vody

30 gramů čerstvého zázvoru

asi jednu lžičku pivních kvasnic

Postup:

V první řadě si oloupeme a nastrouháme zázvor. Citrony rozřízneme a důkladně vymačkáme, abychom získali co nejvíce šťávy. Následně vložíme nastrouhaný zázvor do velké mísy nebo hrnce, promícháme jej s cukrem a zalijeme ho pěti litry horké vody. Všechno společně dobře promícháme a necháme zázvor krátce louhovat. Pak přilijeme všechnu citronovou šťávu a počkáme, dokud připravená směs nezchladne na pokojovou teplotu.

V menší nádobě smícháme pivní kvasnice s vlažnou vodou a vyčkáme asi 4 minuty, než kvasnice přijdou k životu. Pak je vmícháme do připravené směsi, důkladně promícháme a necháme pivo při pokojové teplotě stát 24 hodin. Nakonec pivo přecedíme a nalijeme do ideálně sterilizovaných lahví přes jemné plátno tak, aby od hrdla zůstaly alespoň 3 centimetry volného místa na tvořící se oxid uhličitý. Následně láhve uložíme do chladu. Zázvorové pivo podávejte vždy dobře vychlazené, případně ještě s pár kostkami ledu.

Zázvorová limonáda

Pokud si chcete užít všech benefitů zázvoru, ale toužíte po tom připravit si zcela nealkoholický nápoj, vyrobte si zázvorovou limonádu.

Budete potřebovat:

400 mililitrů vody

2,5 lžíce medu

60 gramů čerstvého zázvoru

1 citron

Postup:

Zázvor si oloupeme a nastrouháme najemno. Dáme jej do hrnce a zalijeme 400 mililitry vroucí vody. Necháme zázvor asi 10 minut louhovat a pak obsah hrnce scedíme. Výluh promícháme s medem, případně třtinovým cukrem, a přilijeme do něj šťávu z jednoho celého citronu. Takto nám vznikne prakticky sirup, se kterým můžeme dál pracovat. Zcela vychladlý koncentrát skladujeme v chladničce.

Když nás pak přepadne chuť na limonádu, nalijeme do sklenice nejdříve koncentrát podle chuti a dolijeme jej perlivou vodou. Můžeme přidat ještě pár kostek ledu a také několik lístečků máty. A pak už jen vychutnáváme.