Základem co nejkvalitnějších vajec je jejich správný nákup a skladování. Kupujte tedy co nejkvalitnější a co nejčerstvější vejce. Po nákupu je skladujte v chladničce. Čím kvalitnější skladování, tím déle vydrží jejich kvalita.

Zbylé bílky zamražte

Bílky, které vám zbudou po pečení vánočního cukroví, a nemáte možnost je hned využít, uchovejte do mrazničky. Základem úspěchu pro budoucí využití bílků je jejich kvalitní oddělení od žloutku. Samozřejmostí by mělo být odstranění úlomků skořápek.

Jak dlouho můžete bílky skladovat?

Ideální je, pokud co nejdříve umístíte bílek do vhodné nádoby, kterou můžete dobře uzavřít a uložit do mrazáku. Zmražený vaječný obsah, respektive vaječné bílky, můžete při teplotě -15 oC skladovat až 12 měsíců. Nižší teploty, při kterých je možné bílky skladovat déle, v domácnostech nebývají k dispozici. Pokud vám zbylo větší množství bílků, zvažte jejich budoucí využití. Buď je můžete skladovat jednotlivě a nebo po větším množství. Nezapomeňte na obal připsat datum uložení a množství bílků.

3 nejčastější způsoby využití bílků

Až budete potřebovat bílky použít, stačí v dostatečném předstihu vyndat potřebné množství z mrazničky. Zvlášť, pokud jste zmrazili jednotlivé bílky, v poměrně krátkém čase (1-2 hodiny) vám rozmrznou. Využít je můžete podle potřeby:

  • potírání pečiva – např. perníku pro lesklý vzhled
  • výroba sněhu – šleháním vznikne pěna známá jako sníh. Používá se při přípravě řady cukrářských výrobků, z vánočního cukroví to jsou především pusinky.
  • čištění masových vývarů – z bílků vyšleháte sníh, který přidáte do zchladlého vývaru. Vaječná bílkovina na sebe naváže bílkovinu vysráženou z masa a tak získáte čirý vývar.