Zbyly vám bílky? Poradíme vám jak je nejlépe skladovat a využít
16. 12. 2016

Zbyly vám bílky? Poradíme vám jak je nejlépe skladovat a využít

Zatímco do některých těst se dávají vejce celá, je nemálo receptů, do kterých jsou potřeba pouze žloutky. Zbylé bílky však v žádném případě nevyhazujte. Poradíme vám, jak je nejlépe uchováte a využijete.

Základem co nejkvalitnějších vajec je jejich správný nákup a skladování. Kupujte tedy co nejkvalitnější a co nejčerstvější vejce. Po nákupu je skladujte v chladničce. Čím kvalitnější skladování, tím déle vydrží jejich kvalita. 

Zbylé bílky zamražte

Bílky, které vám zbudou po pečení vánočního cukroví, a nemáte možnost je hned využít, uchovejte do mrazničky. Základem úspěchu pro budoucí využití bílků je jejich kvalitní oddělení od žloutku. Samozřejmostí by mělo být odstranění úlomků skořápek.

sněhové pusinky patří mezi oblíbené vánoční cukroví

Jak dlouho můžete bílky skladovat?

Ideální je, pokud co nejdříve umístíte bílek do vhodné nádoby, kterou můžete dobře uzavřít a uložit do mrazáku. Zmražený vaječný obsah, respektive vaječné bílky, můžete při teplotě -15 oC skladovat až 12 měsíců. Nižší teploty, při kterých je možné bílky skladovat déle, v domácnostech nebývají k dispozici. Pokud vám zbylo větší množství bílků, zvažte jejich budoucí využití. Buď je můžete skladovat jednotlivě a nebo po větším množství. Nezapomeňte na obal připsat datum uložení a množství bílků. 

3 nejčastější způsoby využití bílků

sněhové pečivoAž budete potřebovat bílky použít, stačí v dostatečném předstihu vyndat potřebné množství z mrazničky. Zvlášť, pokud jste zmrazili jednotlivé bílky, v poměrně krátkém čase (1-2 hodiny) vám rozmrznou. Využít je můžete podle potřeby:

  • potírání pečiva – např. perníku pro lesklý vzhled
  • výroba sněhu – šleháním vznikne pěna známá jako sníh. Používá se při přípravě řady cukrářských výrobků, z vánočního cukroví to jsou především pusinky.
  • čištění masových vývarů – z bílků vyšleháte sníh, který přidáte do zchladlého vývaru. Vaječná bílkovina na sebe naváže bílkovinu vysráženou z masa a tak získáte čirý vývar.

Autor Radka Páleníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

poděkování

(88EsVYSS6enm1~l6jWmKD), 16. 1. 2017, 19:45

dobrý den,děkuji za výborné rady,škoda s těmi bílky už jsem je zlikvidovala,ale využiji recepty příští rok,pokud budu zdravá a živá.

Teplota

(VWPsQNuk0bIjFm4Umbm~g), 18. 12. 2016, 10:50

Vážená paní. Teplota zmrazených potravin pro dlouhodobé skladování musí být maximálně -18°C nebo nižší. Tuto teplotu vám zajistí každý mrazák označený třemi hvězdičkami. Neznám nikoho, kdy takový mrazák neměl doma. Takže vaše:
"Zmražený vaječný obsah, respektive vaječné bílky, můžete při teplotě -15°C skladovat až 12 měsíců. Nižší teploty, při kterých je možné bílky skladovat déle, v domácnostech nebývají k dispozici."
není pravdivý a hluboce se mýlíte. Každá mraznička udržuje teplotu v rozmezí -24 až -20°C.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS