Láhevník, anona (Annona), to je početný rod tropických dřevin. Řada jeho druhů má však lahodné jedlé plody, které lákají k ochutnání.

Smetanové jablko nechejte dozrát

Čerimoja (Annona cherimola), které se také někdy říká chirimoya nebo cukrové či smetanové jablko, patří k nejběžnějším druhům láhevníku a lze ji koupit i u nás. Plod nemá zcela pravidelný tvar, velikostí připomíná pěkné jablko a má zelenou matnou slupku. Na první pohled není příliš vzhledný, bílá nebo narůžovělá dužnina je v plné zralosti měkká a sladká. Vůní a chutí připomíná banány s jahodami dohromady. Plody se sklízejí nezralé, protože špatně snášejí přepravu. Abychom je mohli konzumovat, musíme je nechat několik dní dozrát, dokud nezměknou. Vadí jim také otlačení.

Pudink, nebo ovoce?

Anona síťkovaná (Annona reticulata), nebo též ramphal, býčí srdce či bullock’s heart, je chutí i vzhledem podobná čerimoji. V konzumní zralosti má hnědozelenou slupku. Zralé plody nejsnáze jíme lžičkou: plod nejprve rozřízneme na půlku a bílou, moučnatou a aromatickou dužninu vyjídáme. Pozor na lesklá černá semena, ta jedlá nejsou. Pokud zavřeme oči, možná ani nepoznáme, že máme na lžičce ovoce, protože pocítíme sladkou, lehounce nakyslou chuť připomínající pudinkovotvarohový dezert.