Většina lékařů se kloní k názoru, že organismus žádnou detoxikaci nepotřebuje, disponuje totiž vlastní samočisticí schopností, která probíhá neustále. Pokud ovšem svému tělu tuto jeho úlohu ztěžujeme nevhodnou stravou, přehnanou konzumací alkoholu, nedostatkem pohybu a spánku, určitě nám bude vděčné za odlehčení, které mohou podpořit právě zeleninová a ovocná smoothies. A lidé, kteří neholdují zelenině na talíři, díky těmto koktejlům snáze přijmou doporučované denní množství zeleniny (500 g) a ovoce (300 g).

Vitamíny, enzymy i vláknina

Na rozdíl od dříve preferovaných šťáv připravovaných v odšťavovačích mají smoothies jednu nepopiratelnou výhodu: nejsou zbavena vlákniny, která je nezbytná pro správnou funkci střev. Jejich předností je také snadnější příprava – vše rozmixujeme v jedné nádobě, která ve většině případů také poslouží rovnou k pití. Odpadá tak nepříjemné čištění, které je u odšťavovačů nezbytné.

Třídenní jarní kúra

Během dne popíjíme po malých dávkách 1,5 až 2 litry čerstvě připravených zeleninových koktejlů (ovoce se v tomto případě nedoporučuje, protože způsobuje přílišné výkyvy cukru v krvi). Na podporu vylučování během dne navíc popíjíme neslazený zelený či slabý bylinkový čaj a čistou vodu. Zeleninové koktejly dodají organismu nezbytné vitaminy, minerály a kalorie, ale nezatěžují trávicí trakt. Na povzbuzení trávení můžeme po ránu nalačno vypít sklenici teplé vody s citronovou šťávou nebo šťávy ze švestek či kysaného zelí.

Vhodné kombinace

Pokud to jde, měli dávat přednost sezonní a místní zelenině a ovoci v jejich přirozené zralosti, právě tehdy obsahují nejvíce vitaminů a důležitých antioxidantů. Uplatní se i zásoby letního ovoce z mrazničky. Významnou roli v detoxikaci hrají sloučeniny síry – ty jsou obsaženy např. v ředkvičkách a ředkvích, kedlubnách, pažitce, medvědím česneku, květáku, brokolici, zelí či kapustě, které bychom do koktejlů proto měli zařazovat co nejčastěji. Druhy zeleniny a ovoce bychom také měli střídat, jen tak získáme všechny nezbytné živiny.

Osvědčené a chutné jsou následující kombinace (podle potřeby naředíme vodou či minerálkou):

  • jablko, karotka, kořenová petržel (lze ji nahradit zázvorem)
  • mango, mladé špenátové listy, zázvor
  • karotka, pomeranč, zázvor
  • listový salát, banán
  • karotka, červená řepa, řapíkatý celer nebo okurka
  • brokolice, mladé špenátové listy, kedlubna
  • karotka, červená řepa, jablko
  • brokolice, karotka, jablko, červená řepa
  • hlávkový salát, mladé špenátové listy, jablko

Ovoce raději ráno

Ovocné smoothies je vhodné popíjet ráno a dopoledne. Ovoce je totiž zdrojem jednoduchých cukrů, které dodávají rychlou energii, podporují regeneraci a zvládání stresu. Do koktejlu můžeme přidat malou lžičku konopného nebo lněného oleje, které pomohou se vstřebáním vitaminů rozpustných v tucích. Zeleninové šťávy můžeme konzumovat po celý den, i do nich můžeme přidat trošičku oleje.