Dýně zlepšují pokožku, nehty, vlasy a podobně. Zanedbatelný není ani jejich příznivé působení na naši kardiovaskulární soustavu a nejnovější poznatky vědců prokazují také pozitivní působení této zeleniny proti rakovině a civilizačním chorobám vůbec.

Dýňová polévka

Dýni nakrájenou na kostky nejprve pěkně zostra opečte v troubě s troškou oleje a teprve pak ji vložte do polévky. Ono opečení určitě pocítíte v celkové chuti. Zvláštní jemnou chuť polévky také docílíte, když ji přisladíte medem.

Orientální dýně

Na kostky nakrájenou dýni krátce poduste nebo osmahněte s jinou zeleninou na základu z opečené cibule, zázvoru a česneku spolu se lžící nějaké indické směsi koření (masaly) nebo jen obyčejného kari. Samozřejmě, že není od věci dýně výrazně „přibrousit“ chilli papričkami. Rozličné dýně také velmi ozvláštní čerstvé zelené koření: libeček, petrželová nať, oregano a třeba i troška máty.

Špagetová dýně po italsku

Zralou špagetovou dýní podélně rozkrojte a řeznou plochou ji dejte do pekáče vyloženého pečicím papírem. Slupku dýně několikrát propíchněte špejlí nebo jehlicí a pak ji upečte doměkka v troubě při teplotě 170 °C (45-60 minut podle velikosti). Dužina takto upravené dýně se „zdrcne“ do tenkých pramínků - špagetek. Ty pak můžete vybrat na talíř, podle libosti posypat strouhaným parmazánem a ochutit nějakou směsí koření nebo doplnit výraznou salsou. Studená špagetová dýně může být zajímavou součástí salátů, v nichž ji výrazně sladkokysele ochuťte.

Turecká fašírka

Dužinu z dýně nahrubo nastrouhejte a osmahněte ji s drobně nakrájenou cibulí a olejem v pánvi. Když trochu změkne, nechte ji chvilku zchladnout a pak ji vmíchejte do mletého masa. V Turecku to bývá zpravidla maso jehněčí či skopové ale klidně použijte u nás oblíbenou směs hovězího a vepřového masa nebo jemnější variantu s masem krůtím či kuřecím. Masa by mělo být přibližně stejné množství jako dýně. Směs ochuťte dostatkem nasekaného česneku, kořením (mletý římský kmín, koriandr a zázvor), osolte ji a přidejte mléko či vodu (na 1 kg masa 200 ml tekutiny) a jedno vejce. Vše důkladně promíchejte, lépe řečeno vyšlehejte, umáčkněte do vymaštěné formy, povrch potřete olejem, posypejte dýňovými semínky a fašírku upečte zvolna v troubě. Podávejte ji se zeleninovým salátem a šlehaným přírodním sýrem.

Ostré dýňové čatní (chutney)

suroviny: 2,5 kg očištěné dýně, 600 g jablek, 350 g cibule, 100 g česneku, 150 ml oleje, 250 g rajského protlaku, 3 pálivé chilli papričky, 100 ml slané sójové omáčky, 1 lžíce kari koření, 1 lžička mletého zázvoru, 1/2 lžičky pálivého mletého chilli, mletý pepř, podle chuti cukr a ocet

Cibuli nakrájejte na hrubší kusy, dýni na kostky, česnek na plátky, papričky párkrát překrojte. Vše promíchejte s olejem a vložte na plech a pozvolna pečte v troubě, dokud dýně nezměkne. Na malé části oleje pak na mírném ohni zpěňte směs koření, vzápětí do ní vmíchejte rajský protlak a sójovou omáčku, trošku medu nebo cukru a ocet. Tento kořeněný protlak vlijte na pečenou zeleninu a důkladně vše promíchejte a následně umelte nebo rozmixujte. Vzniklou pastu doplňte nahrubo nastrouhanými jablky a vše pak vařte do zhoustnutí. Tuto směs pak ihned rozdělte do čistých sklenic a pečlivě je uzavřete. Čatní můžete pro jistotu ještě zavařit, ale není to nutné.